25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Регистрирани земјотрес од 7,5 степени, можна е појава на цунами

НАЈЧИТАНО

Во 23 часот и 36 минути по локално време во Јапонија регистрирани се два екстремно силни земјотреси.

Првиот со јачина од 6 и вториот со јачина од 7,5 степени по Рихтер.

 

 

Издадено е предупредување за можно цунами. Односно се предупредува на бранови високи 1 метар во префектурите Фукушима и Мијаги.

 

 

Се бара од граѓаните да се качат на повисоки места за да го избегнат ударот.

Инаку, земјотресот бил на длабочина од 60 км, а по него следеле помали земјотреси.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО