23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Ребел Вилсон вели дека весникот ја ставил во „тешка“ позиција по откривањето

НАЈЧИТАНО

Откако еден австралиски весник се закани дека ќе ја објави нејзината врска со Рамон Агрум без нејзина согласност, Ребел Вилсон одговори на вистински начин.

Ѕвездата на серијата „Зарем не е романтично“ во неделата одговори на новинар кој го критикуваше Sydney Morning Herald дека се обидува да ја разоткрие сексуалната ориентација на Вилсон кој претходно не излегол во јавност со жена. Вилсон беше побрза во четвртокот со нејзината објава преку Инстаграм со која потврди дека се забавува со Агрум.

Кејт Доак, репортер на австралиската телевизиска програма 10 News First, во твит го осуди Sydney Morning Herald дека му дал на Вилсон „предупредување два дена однапред да ја разоткрие“ и се пожали на фактот дека „отворените хомосексуалци во Сиднеј Морнинг биле вклучени Хералд.

Одговарајќи на критиките на Доак, Вилсон на Твитер напиша: „Благодарам за вашите коментари, тоа беше многу тешка ситуација, но се обидувам внимателно да се справам со тоа“.

Забелешките на актерката од „Pitch Perfect“ дојдоа набргу откако Sydney Morning Herald објави коментар во саботата во кој ја осудува дека се разоткрила себеси под нејзини услови и покрај нивните напори да го сторат тоа.

Медиумите тврдеа дека покажале „многу претпазливост и почит“ со испраќање е-пошта на нејзиниот тим и давање на Вилсон „два дена да ја коментира својата нова врска“ со Агрум пред да биде објавена приказната за парот.

„Голема грешка“, напиша колумнистот на Sydney Morning Herald, Ендрју Хорнери. „Вилсон направи грешка објавувајќи ја на Инстаграм приказната за нејзината нова „Дизни принцеза“ во петокот рано наутро, на истата платформа со која се фалеше пред нејзиното згодно поранешно момче, богатиот Американец Џејкоб Буш.

„Таа имаше и „најдобар пријател“ на страна, актерот Хју Шеридан, кој во петокот наутро прави интервјуа на FM, при што се пофали дека ја запознал двојката пред шест месеци. „Очигледно, таа врска се чуваше во тајност.

Плановите за статија во Сиднеј Морнинг Хералд пропаднаа, а на социјалните мрежи Доак и многу други се жалеа дека го принудиле Вилсон да ја објави својата врска јавно. На Твитер, поддржувачите на продуцентот на продуцентот Senior Year ги нарекоа постапките на Sydney Morning Herald „срамни“, „одвратни“ и „одвратни“.

„Јуни е добро време да се потсетиме дека ние, медиумите, треба да работиме попаметно кога станува збор за вестите за ЛГБТК + заедницата“, твитна спортската новинарка Инес Брага Сампајо.

„Понижувањето не е новинарство. Таквото обелоденување никогаш нема да биде новинарство. Она што Sydney Morning Herald му го направи на Бунтовничката Вилсон е злоупотреба“.

Во соопштението објавено во неделата, уредникот на Сиднеј Морнинг Хералд, Беван Шилдс, инсистираше на тоа дека е „погрешно да се каже дека Хералд го разоткри Вилсон“ и рече дека весникот „едноставно поставува прашања кои, како стандардна практика, вклучуваат краен рок за одговор“.

Вилсон објави фотографија на Инстаграм во четвртокот со својата девојка Агрум, дизајнерка на мода и накит од Лос Анџелес, познат по неговата лежерна линија облека Lemon Ve Limon.

„Мислев дека барам принц од Дизни… Но, можеби она што навистина ми требаше сето ова време беше принцезата на Дизни“, напиша Вилсон со фотографијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО