Расте бројот на загинати по руското гранатирање на Харков

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во денешниот жесток руски ракетен напад на локалниот пазар во источна Украина утринава загинаа две жени, а неколку други беа повредени, меѓу кои и едно десетгодишно девојче.

Претходно беше соопштено дека една жена загинала од гранатирање.

Шокантна снимка од местото на гранатирањето во селото Шевченков, 80 километри југоисточно од регионалната престолнина Харков, покажува плоштад преполн со урнатини додека спасувачите се обидуваат да се пробијат низ урнатините во потрага по преживеани, пишува Дејли мејл.

Во еден момент на видеото се гледа како спасувач извлекува повреденo девојче од урнатините и ја носи во раце. Лицето и било облеано во крв, но за среќа била жива и веднаш била згрижена.

Една жена облеана во крв беше видена како лежи под урнатините и чека помош, а спасувачите и ставија перница под главата додека се обидуваа да ги лечат посериозните случаи.

Неколку моменти подоцна, други спасувачи беа видени како преместуваат нешто што изгледаше како труп пред повреденото дете да биде изнесено од урнатините, со нечистотија на лицето.

 

 

На фотографијата објавена на интернет од кабинетот на украинскиот претседател се гледа како спасувачите се обидуваат да извлечат жена во дебел зимски капут од урнатините. Од под урнатините ѝ излегуваа главата и рацете, но не беше јасно дали е жива.

Други снимки објавени од украинскиот јавен радиодифузер Суспилна на апликацијата за пораки Телеграм покажуваат запалени остатоци и голем кратер во центарот на Шевченков.

– Руската армија изврши уште еден терористички чин врз цивилното население и едно дете е рането, две жени се убиени – соопштија од регионалното обвинителство.

 

 

Андриј Иермак, шефот на претседателската администрација, претходно изјави дека едно лице е убиено и на Телеграм објави фотографија од запалениот пазар.

Критикувајќи ја Русија за нападот, тој напиша: „Обични терористи“.

Телевизијата Суспилна цитираше локален функционер дека во нападот биле уништени најмалку три павилјони и дека бил оштетен трговски центар, но дека понеделник за среќа не бил пазарен ден.

 

 

Член на украинскиот парламент сподели видео од гранатиран локален пазар во регионот Харков во Украина. Кира Рудик изјави дека во гранатирањето се повредени седум лица, меѓу кои и едно дете.

Олег Синегубов, гувернер на Харковската област, претходно напиша на Телеграм:

„Според потврдени информации, за жал почина 60-годишна жена. Сите други жртви се хоспитализирани. Лекарите им помагаат. Спасувачите продолжуваат со расчистување на урнатините“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img