9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Растат тензиите пред Собранието

НАЈЧИТАНО

Дел од топлата народ собрана пред Собранието на протестот против францускиот предлог, ја проби заштитната ограда.

Демонстрантите фрлаат со предмети кон зградата на Собранието и кон кордонот полицајци кој ја обезбедува.

Актерката Весна Петрушевска и пејачката Ребека Јанковска-Ристески на денешниот протест „Ултиматум – НЕ благодарам“ се обратија пред илјадниците сорани демонстранти и се обратија кој власта: „Предавници, ја донесовте државата во ситуација на потчинетост, тоа не е европска вредност, оставка веднаш“.

Зад Парламентот има голем специјалци, водени топови и оклопни возила.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО