22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Распродадени се аранжманите за Грција и Турција, седишта нема до крајот на август

НАЈЧИТАНО

Грција и Турција се најпопуларните дестинации за граѓаните на Србија ова лето, па со недели е речиси невозможно да се најде сместување или место во авион, а до крајот на август речиси сите капацитети во познатите одморалишта во тие земји беа пополнети, вели директорот во интервју за порталот N1.Националната асоцијација на туристички агенции на Србија (ЈУТА) Александар Сеничиќ.

Соговорникот на порталот N1 наведува дека проценките врз основа на претходните показатели и резервации на агенциите велат дека летово во Грција ќе престојуваат меѓу 800.000 и 900.000 туристи од Србија, а таа проекција вклучува и индивидуални патници, кои се очекува да бидат меѓу 150.000 и 200.000. .

„Кога зборуваме за масовен туризам, повеќето граѓани на Србија престојуваат на северот на Грција, пред се на Халкидики и во регионот на Пиерија, каде што се наоѓаат Паралија, Лептокарија, Неи Пори. Според некои проценки, српските туристи сочинуваат меѓу 30 и 45 отсто од вкупниот број туристи во тие два региона. Српските граѓани претежно престојуваат во приватно сместување, а оние кои летуваат во хотели се многу помалку и сочинуваат само десет проценти од вкупниот број гости од Србија“, објаснува Сеничиќ.

Според него, значителен број патници од Србија се вовлечени во регионот на Јонското Море, почнувајќи од Сивота на север и регионот, преку Лефкада, Парга и Кефалонија, па до Крф.

„Бројот на нашите туристи во тој дел на Грција од година во година се зголемува и таму можеме да сметаме на околу 100.000 луѓе од Србија. Во тој регион се наоѓа и Закинтос, некогаш многу популарна дестинација, која во последните години многу малку се бара поради тешките проблеми. Беше посетен регионот кој ги опфаќа островите Скијатос и Сирос, а не треба да се заборави и Тасос на северот на Грција. Наши граѓани има и на Пелопонез и во околината на Атина, но тие се многу помали. Слично е и со понатамошните острови каде имаме чартер летови, а тоа се Крит, Родос, Самос, кои во сезоната ги посетуваат меѓу пет и десет илјади луѓе“, истакнува Сеничиќ.

За десет дена во Грција од 500 до 600 евра по лице
Зборувајќи за цените за вонбордирање во Грција, Сеничиќ нагласува дека, според податоците со кои располага, тие се за пет до осум отсто повисоки од минатата сезона.

„Туристите од Србија кои престојуваат во приватно сместување трошат во просек околу 200 евра по лице. Ако на тоа се додадат и трошоците за превоз, како и просечната цена на сместување, која во централниот дел од сезоната е нешто над 200 евра по човек, ќе дојдеме до некои 500 до 600 евра по човек“, оценува Сеничиќ.

Турција е исто така барана, иако, како што вели, Србија е мал пазар кога е во прашање таа земја бидејќи нивните туристички капацитети се огромни.

„Во летната сезона од година во година бележиме зголемен интерес за северниот дел на крајбрежјето, како Саримсакли и Кушадаси, каде што имаме можност релативно брзо да пристигнеме со автобус. Значи, не патувате 24 часа, можете да стигнете за 15-16 часа. Поради нивната близина, тие дестинации порано беа наменети за пазарите во Санџак, Северна Македонија и јужна Србија, а во последните години трендот на одење во тој дел на Турција се прошири и во централна и северна Србија“, забележува Сеничиќ.

Тој додава дека во моментов нема повеќе места во Кушадаси и Саримсакли, сите капацитети се полни.

„Проценуваме дека во текот на оваа сезона околу 80.000 туристи од Србија организирано ќе летуваат на турското крајбрежје, па ако на тоа се додадат околу 20.000 индивидуални патници, ќе дојдеме до бројка од најмалку 100.000 српски туристи во турските одморалишта. истакнува Сеничиќ.

Повеќе туристи од Србија има во централниот дел, пред се во Бодрум и Мармарис, како и појужно во Анталија, Аланија, Кемер, Белек, но и на десетици помали места кои се отвораат како дестинации.

„Цените во турските хотели се повисоки за околу десет отсто во однос на минатата летна сезона, но затоа ја покачија возраста за бесплатен престој на децата од 12 на 13-14, а понекогаш и на 16 години. Турција е семејна дестинација во повеќето случаи и нуди можност за шарен избор на хотели, од две до пет ѕвезди, со различна структура на цените. Така, за десет дена може да се најде хотел со пет ѕвезди од 700-800 евра, но има и такви каде цената се движи и до неколку илјади евра“, вели нашиот соговорник.

Падот на бројот на српски туристи на црногорското приморје
За разлика од Грција и Турција, оваа сезона Црна Гора бележи помал број на гости од Србија во однос на минатото лето. Сеничиќ смета дека Црногорците не пристапиле на вистинскиот начин на нашиот пазар, туку, како што вели, повеќе отишле на пазарите во Русија, Украина и Западна Европа.

„Минатото лето имавме голем пораст на бројот на наши туристи на црногорското крајбрежје затоа што таа земја немаше услови за коронавирус, а летово речиси сите дестинации ги укинаа тие ограничувања. Кога на луѓето им беше даден избор, повеќето од нив го правеа тоа Риста од Србија реши да отпатува на некои други дестинации. Во Црна Гора преку агенции очекуваме од Србија од околу 80.000 до 90.000 гости, а вкупниот број на наши туристи би можел да биде околу 250.000 кога ќе ги вклучиме и оние кои имаат куќи таму или се во посета на роднини и пријатели“, забележува Сеничиќ.

Според него, петта или шеста дестинација по бројот на српски туристи е Египет, каде летната сезона трае од април до октомври, па дури и до ноември.

„Веројатно ќе имаше повеќе наши туристи да не беше само чартер дестинација бидејќи сме ограничени со бројот на летови и седишта во авионите. Врз основа на зафатеноста на летовите и бројот на седишта, проценуваме дека оваа сезона од Србија во Египет треба да има до 55.000 патници“, вели Сеничиќ, додавајќи дека годинава нешто поголем интерес има во Тунис, каде што бројот на туристите од Србија треба да достигнат десет илјади.

Зборувајќи за хрватското приморје, Сеничиќ забележува дека тоа е дестинација која за граѓаните на Србија е постојано на ниско ниво во однос на организираниот туристички сообраќај.

„Во Хрватска летово бројот на туристи од Србија треба да биде меѓу 35.000 и 40.000, но нема добри податоци ниту од Хрватска, бидејќи се евидентираат само податоци за минување на границата. Бидејќи е многу важна транзитна земја, не може со сигурност да се утврди што е навистина туристичко патување, а што транзит. Затоа е многу тешко да се лоцираат индивидуални туристи во Хрватска“, објаснува Сеничиќ.

Бугарија се уште е на врвот на листата на најпопуларни дестинации
Според Сеничиќ, околу 100.000 српски туристи, главно од источна и јужна Србија, традиционално летувале во Бугарија, но во последниве години, аранжманите за бугарските одморалишта солидно се продаваат и во Белград и во Војводина.

„Очекуваме дека годинава во Бугарија ќе има приближно 100.000 наши граѓани, пред се во хотели, а помал дел во приватно сместување. Цените таму се речиси идентични со 2019 година, не се многу променети, а подобрена е и инфраструктурата, па сега полесно се стигнува до море“, забележува соговорникот на порталот N1.

Пад на српските туристи бележи и Албанија, каде минатото лето престојуваа околу 100.000 наши граѓани поради укинувањето на условите за ковид.

„Сезонава, пак, околу 40 отсто помалку туристи од Србија летаат во Албанија, проценките велат дека вкупно ќе ги има меѓу 50.000 и 55.000. Кога другите земји ги укинаа ограничувањата за Ковид, Албанија стана втора или трета алтернатива на тие дестинации“, истакнува Сеничиќ.

Некои од тие дестинации се Шпанија и Италија, кои минатото лето беа затворени за туристи од Србија.

„За тие две земји имаме чартер летови, а кога станува збор за летните дестинации најчесто се Палма де Мајорка и Барселона во Шпанија, а Сицилија и Сардинија во Италија. „Очекуваме некаде до 20.000 српски туристи во Шпанија, додека во Италија, која доживеа вистински бум за време на првомајските празници, би можеле да летаат меѓу 30.000 и 35.000 српски граѓани“, заклучува Сеничиќ.

Меѓу другите дестинации, соговорникот на порталот N1 го издвојува Кипар, каде што, како што се сеќава, летувале до 40.000 српски граѓани, но сега таа бројка е намалена на околу пет до седум илјади.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО