7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Рани знаци на дијабетес на кои треба да внимавате

НАЈЧИТАНО

Многу луѓе кои развиваат дијабетес тип 2 не знаат дека се болни додека тестот на крвта не покаже покачено ниво на шеќер во крвта или додека болеста не напредува толку многу што почнуваат да се појавуваат сериозни компликации.

„Дијабетесот е тивок и подмолен. Во повеќето случаи, луѓето немаат рани симптоми“, рече Роналд Тамлер, директор на Клиничкиот институт за дијабетес во планината Синај.

Во некои случаи, постојат подмолни знаци. Некои од раните симптоми на дијабетес се добро познати: постојана жед, прекумерно мокрење или нагло зголемување или губење на тежината. Другите се лесно да се игнорираат, и не треба да бидат.

Воспалени или заразени непца
Пародонтопатија, познат и како болест на непцата, може да биде ран знак за дијабетес тип 2, според новата студија објавена во списанието BMJ Open Diabetes Research & Care.

Студијата покажа дека луѓето со заболување на непцата, особено оние со тешки случаи, имаат повисока стапка на дијабетес, и дијагностициран и недијагностициран, како и преддијабетес.

Врската помеѓу болестите на непцата и дијабетесот не е нова, вели д-р Тамлер.

„Воспалението предизвикано од заболување на непцата се заснова на истите фактори кои се одговорни за висок шеќер во крвта и предизвикуваат дијабетес“, вели докторот.

Промена на бојата на кожата
„Пред да добиете дијабетес, може да забележите темна промена на бојата на задниот дел од вратот“, вели д-р Тамлер.

Обично тоа е знак за отпорност на инсулин, губење на чувствителноста на хормонот што телото го користи за регулирање на гликозата, што на крајот може да доведе до целосен дијабетес.

Промените на кожата во ретки случаи може да бидат предизвикани од цисти на јајниците, хормонални нарушувања, нарушувања на тироидната жлезда и рак. Може да бидат виновни и одредени лекови и додатоци, вклучително и апчиња за контрацепција и кортикостероиди.

Чудно чувство во моите нозе
Околу 10 до 20 проценти од луѓето на кои им е дијагностициран дијабетес веќе имаат одредено оштетување на нервите поврзани со болеста. Во раните фази, ова едвај може да се забележи. На пример, објаснува д-р Тамлер, може да почувствувате пецкање во нозете.

Губење на слухот или видот
Зголеменото ниво на шеќер во крвта може да ја оштети мрежницата и да предизвика флуктуирање на нивото на течност околу очното јаболко, што резултира со заматен или оштетен вид. Кога нивото на шеќер во крвта се нормализира, видот обично се враќа, но ако дијабетесот не се лекува предолго, штетата може да стане трајна.

Исто така, високиот шеќер во крвта може да влијае на нервните клетки во увото и да предизвика оштетување на слухот.

„Тоа е нешто за што малку луѓе зборуваат, но искусните аудиолози знаат како да најдат врска“, вели д-р Тамлер.

Долги дремки
Во научен преглед презентиран минатата година, луѓето кои дремеле повеќе од еден час дневно имале 45 отсто поголеми шанси да имаат дијабетес тип 2 во споредба со оние кои спиеле помалку или воопшто не спиеле.

Дремењето во текот на денот всушност не предизвикува директно дијабетес, велат авторите на студијата. Но, тие истакнуваат дека ова може да биде предупредувачки знак за основен проблем како што е недостаток на сон, депресија или апнеја или сите состојби поврзани со зголемен ризик од дијабетес.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО