16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Ранил Викремесинг положи заклетва како нов претседател на Шри Ланка

НАЈЧИТАНО

Откако гневните демонстранти ја окупираа претседателската палата и поранешниот претседател на Шри Ланка Готабаја Рајапакса ја напушти земјата, повеќекратниот премиер Ранил Викремесинг положи заклетва како нов претседател.

Шесткратниот премиер Ранил Викремесинге денеска положи заклетва како претседател на Шри Ланка. Во земја зафатена од разорна економска криза, тој планира да формира влада на национално единство и да се справи со немирите што доведоа до оставка на неговиот претходник Готабаја Рајапакса, кој ја напушти земјата минатата недела.

Според француската новинска агенција АФП, во кабинетот на претседателот се очекува да има неколку пратеници од опозицијата, а Викремесинг да го предложи својот соученик и поранешен министер за јавна администрација, Динеш Гунавардена, за премиер на владата на единството.

Викремесинге освои 134 гласа на парламентарното гласање во средата, победувајќи ги своите противници во трката за претседателската функција. Неговиот главен противник, Дулас Алахаперума, доби 82 гласа, додека левичарката Анура Дисанајаке три гласа.

Потсетуваме дека на 9 јули демонстрантите ја окупираа палатата на претседателот и го принудија да побегне на Малдивите, од каде минатиот четврток заедно со сопругата полетаа за Сингапур. Викремесинг, додека ја извршуваше функцијата претседател, им нареди на демонстрантите да се повлечат од државните институции и им нареди на армијата и полицијата да направат се што е потребно за да се воспостави ред во земјата.

Повлекувањето на демонстрантите од окупираните институции го потврди и нивната тогашна портпаролка, но предупреди дека сепак ќе ја продолжат борбата против актуелните власти. На Викремесинг не му веруваат ниту демонстрантите, бидејќи во мај беше назначен за шеф на владата од омразената Рајапакса.

Големите антивладини протести во Шри Ланка, во кои беа повредени повеќе од сто луѓе, беа предизвикани од најтешката економска криза на островската држава од независноста од Британската империја во 1948 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО