7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Рангирање на ФИБА: Змејовите напредуваа на листата на најдобри тимови во светот

НАЈЧИТАНО

Кошаркарската репрезентација на Босна и Херцеговина го зазема 37-то место на ажурираната листа на ФИБА за најдобри тимови во светот.

Напредокот на кошаркарот Адис Беќирагиќ беше остварен за осум позиции, во однос на претходната рубрика и листа, а сега Змејовите со 326,1 поен се на позицијата број 37.

Првите пет најдобри селекции се САД, Шпанија, Австралија, Аргентина и Франција.

Репрезентацијата на Србија е на 6-то место, веднаш зад избраниците на Светислав Пешиќ е Словенија. Црногорците се 18-та репрезентација во светот, а Хрватска на 23-та. Северна Македонија е рангирана на 53-то место на ФИБА листата на најдобри репрезентативни кошаркарски репрезентации во светот.

Европското рангирање ги става нашите кошаркари на 20. позиција. Лидери се Шпанците. Потоа следат: Франција, Србија, Словенија и Литванија. Црна Гора е 12-та, а Хрватска 13-та.

Бх. Кошаркарите ги продолжуваат квалификациите за Мундобаскетот веќе во ноември. Натпреварот од 9. коло против Унгарија на домашен терен го играат на 11 ноември, а три дена подоцна гостуваат во Франција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО