Рангел и Франц бараат санкции од ЕУ: Во БиХ се преминаа неколку црвени линии

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Босна и Херцеговина, Ромео Франц и постојаниот известувач за Босна и Херцеговина, Пауло Рангел денеска во заедничка изјава го осудија неуставното одбележување на „Денот на Република Српска“. на 9 јануари и повика на воведување санкции против претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Франц (Зелени/ЕФА, Германија) и Рангел (ЕПП, Португалија) изјавија дека раководството на субјектите на Република Српска на 9 јануари уште еднаш го прослави „Денот на Република Српска“ и покрај одлуките на Уставниот суд на Босна и Херцеговина, која ги прогласи и празникот и референдумот од 2016 година, беа прогласени за неуставни.

„Игнорирањето на овие одлуки е кривично дело“, подвлекуваат тие и додаваат дека на прославите на 9 јануари и следеле таканаречените „свечени академии“ одржани во Бања Лука и округот Брчко на 8 и 10 јануари.

„Сметаме дека изборот на Источно Сараево како место за овогодинешната прослава на 9 јануари е дополнителен и особено циничен провокативен чин. Ние, исто така, безрезервно го осудуваме присуството на неколку српски министри, претседателот на српскиот парламент и – за прв пат – двајца министри на техничката влада на Црна Гора на овие незаконски настани“.

Тие нагласија дека во Европа нема место за негирање на геноцидот и величење на осудените воени злосторници, „што е некомпатибилно со концептите на вистината, правдата и достоинството на жртвите и преживеаните“ и дека тоа ги спречува сите обиди за помирување и ризикува одржување на опасни поделби во земјата.

„Во позадина на руската агресивна војна против Украина, доделувањето на највисокото одликување на Република Српска на Владимир Путин по повод овогодинешниот „Ден на Република Српска“ доволно зборува за „чувството на припадност“ на раководството. на Република Српска и нејзиниот презир кон основните европски вредности. Како и учеството на „Ноќните волци“ на парадата на 9 јануари“, подвлече тие и додадоа дека овој националистички мото-клуб со седиште во Русија е под санкции на ЕУ од јули 2022 година, а на неговите лидери им е забранет влез во Босна и Херцеговина.

„Поминати се неколку црвени линии и крајно време е меѓународната заедница да тргне подалеку од силните вербални изјави и да преземе конкретни, насочени акции против оние кои продолжуваат свесно и систематски да го поткопуваат уставниот и територијалниот поредок на Босна и Херцеговина со зборови и дела. “, сметаат тие и оценуваат дека Додик „со своите изјави и постапки де факто се откажа од политичкиот договор од 12 јуни 2022 година што го потпиша“.

Тие го повторија повикот на Европскиот парламент од резолуцијата од 6 јули 2022 година, во која земјите-членки и меѓународната заедница беа поканети „да го следат примерот на Соединетите Американски Држави и Обединетото Кралство и да ги користат сите достапни алатки, имено насочени санкции и суспензијата на средствата против дестабилизирачките актери во земјата, вклучително и оние кои го загрозуваат територијалниот поредок на БиХ, особено Милорад Додик“ и повикаа на „брза, опиплива и веродостојна криминална акција“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img