9.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Рама: Се согласувам со Курти, Србија треба да го признае Косово и да му се извини

НАЈЧИТАНО

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека апсолутно се согласува со премиерот на Косово Аљбин Курти дека Србија не само што треба да го признае Косово, туку и да му се извини, но дека Курти и тој не се согласуваат кога тоа треба да се случи. .

„Мислам дека признавањето и барањето прошка е крај на процесот. Процесот не започнува со признавање и барање прошка“, изјави Рама на телевизија од Њујорк, каде што учествува на седницата на Генералното собрание на ОН.

Како што пренесуваат приштинските медиуми, Рама изјавил дека неговите односи со Аљбин Курти се фантастични.

„Ние навистина имаме многу слатка, многу пријателска комуникација… што значи дека зборуваме многу за различни теми, се соочуваме со мислења поврзани со различни политички филозофии. Комуникацијата е навистина слатка, братска, пријателска. „Така треба да биде, многу граѓански и пријателски однос“, рече тој.

Зборувајќи за односот со Курти, Рама додаде дека „не мора да се согласуваат за се“.

„Не се согласуваме за пристап до Србија, за признавање и барање прошка, не се согласуваме за „Отворен Балкан“, но тоа не не спречува да се договориме за многу други работи“, рече Рама.

Тој рече и дека на 12 октомври добил право да се обрати пред Советот на Европа.

„Прашањето е многу чувствително. Советот на Европа напиша многу темна страница за поддршка на извештајот на Дик Марти. Денес тој однос е сосема поинаков. Ќе се обратам и до Советот врз основа на фактот дека Парламентот на Албанија донесе резолуција со која со консензус ја отфрли резолуцијата на Дик Марти. Советот на Европа треба да се огради од тој кривичен извештај што му нанесе голема штета на Косово. Ова е наша иницијатива“, рече Рама.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО