20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Рама: Зад кибернападите стојат две земји

НАЈЧИТАНО

По информациите дека непознатите хакери од албанската Влада побарале милионска сума за ги вратат во функција владините и јавните интернет-страници се огласи премиерот Еди Рама, кој наведе дека тоа се шпекулации.

– Шпекулации се вестите објавени во медиумите дека на хакерите побарале од Владата 30 милиони евра за ги вратат во функција онлајн услугите. Зад софистицираните кибернапади стојат две земји – истакна Рама, не наведувајќи за кои земји станува збор.
Тој додаде дека НАТО е вклучен во напорите за заштита на Албанија од кибернапади.

Според него битката со оваа појава уште не е завршена и Националната агенција за информатичко општество прави сѐсистемите да ги врати во функција.

Тој уште еднаш им гарантираше на граѓаните дека личните податоците им се безбедни.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО