7.9 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Ракот е најчеста причина за смрт кај мажите, втора кај жените

НАЈЧИТАНО

Се вратија во мода сандалите кои постојано ги носевме пред 15 години
На почетокот на кампањата #BREZизвори за рано откривање на вообичаени карциноми, експертите истакнаа дека самите сме одговорни за нашето здравје. Одговорноста на поединецот во брзата реакција е голема и може значително да придонесе за рано откривање на болеста и навремено лекување“, изјави претседателката на здружението Онко Нет, Кристина Модиќ.

Претседателката на здружението Онко Нет, Кристина Модих, истакна дека ракот е голем јавно здравствен проблем. Меѓу причините за смртта, првото нешто со кое се омаживте е второто нешто со кое се омаживте. „Но, повеќе од една третина од случаите на рак може да се спречат, а друга третина може да се излечи со рано откривање“, рече таа. Таа посочи дека со рано откривање на ракот, пациентот има поголеми шанси за успешно и помалку напорно лекување, полесно да ја преживее болеста.

Нена Копчавар Гучек, потпретседател на Здружението на домашни лекари, наведе некои од најчестите знаци на рак. Тоа е збор за траги од кожа кои брзо се менуваат, растат, се изложуваат, содржат црн пигмент, се асиметрични, немаат остри рабови, се подигнати или зголемени за половина инч.

12 препораки против рак
Загрижувачки се и различните грутки во тестисите, тестисите, пазувите и лимфните јазли во вратот и во препоните и тироидната жлезда. Знаците вклучуваат кашлица која не прераснува во настинка, необјаснето губење на тежината, крв во столицата и урината и крвав исцедок од образите или вагината по породувањето и невообичаено опаѓање на косата и нагли промени во излачувањето на столицата. Важна е и семејната историја, односно присуството на рак во семејството.

Катја Јарм, претставник на Здружението на словенечките здруженија за рак, презентираше 12 препораки против ракот. Меѓу другото, тие ги советуваат поединците да не пушат, да одржуваат нормална телесна тежина, да бидат физички активни секој ден и да се хранат здраво. Не треба да пијат алкохол, кој треба помалку да се изложуваат на сонце, за да се заштитат од канцерогени на работа и да проверат дали се изложени на радон дома. Да ги вакцинираат нивните деца против хепатитис Б и ХПВ вирусот и да учествуваат во скрининг програмите Свит, Зора и Дора, повика таа.

Според податоците од 2016 година, Словенија е меѓу земјите со највисока стапка на смртност од рак. Маја Равник, раководител на одделот за онкологија во Универзитетскиот клинички центар во Марибор, рече дека тоа е точно, но дека тоа е подобар показател за преживување, кој се зголемува. Ирена Облак, стручна директорка на Љубљанскиот онколошки институт, се согласува, која вели дека преживувањето е зголемено за 100 проценти во последните 30 години. Облакова посочи и дека секој поединец е должен да се набљудува себеси и да реагира штом ќе се појават знаци.

Амбасадорката на програмата Свит, Френси Стрле, ги повика сите да не ги одбиваат поканите за скрининг програмата Свит, само да достават копија од првата иницијатива. „Ништо не боли, но спасува животи“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО