16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) од денеска до 10 август ќе биде домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години

НАЈЧИТАНО

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) од денеска до 10 август ќе биде домаќин на Светското првенство за ракометарки до 18 години.

Натпреварите ќе се играат во Скопје, во СЦ „Борис Трајковски“ и СЦ „Јане Сандански“, а влезот за навивачите ќе биде слободен.

На турнирот ќе учествуваат 32 репрезентации. Македонскиот тим ќе игра во групата Б, заедно со Иран, Сенегал и Узбекистан.

Воведниот натпревар „црвено – жолтите“ ќе го играат вечерва од 20:30 часот против Сенегал, по што ќе следуваат дуелите против Узбекистан, в недела, и против Иран на државниот празник 2 август.

Сите три натпревари од групната фаза македонските ракометарки ќе ги играат во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 20:30 часот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО