16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Разорна бура над Хрватска од вселената

НАЈЧИТАНО

Невремето проследено со силен град, кое во четвртокот вечерта го зафати Хрватско Загорје, односно подрачјето на градовите Орославје и Клањец и општините Кумровец и Загорска Села, предизвика големи штети на посевите и лозовите насади.

Градоначалникот на Клањец, Златко Брлек за Хина изјави дека катастрофата што го погоди неговиот град е страшна и дека град со големина на невреме врне веќе пет минути.

„Штетите на посевите и лозовите насади секако се 100 отсто и немам зборови да го опишам ова. Веќе е темно, а вистинската големина на штетата ќе ја видиме утре наутро“, изјави Брлек.

Невремето подоцна се преселило во Загреб, но таму немало голема штета.

Пожарникарите имале повеќе интервенции поради уништени дрвја, а една паднала врз автомобил во градската улица Вуковар.

„Граѓанскиот центар 112 Загреб, исто така, доби неколку пријави од граѓаните поврзани со невреме со грмотевици проследено со дожд и град, што го зафати западниот дел на Загребската жупанија. Најпогодени се областа Јастребско, населбите Чегље, Гудци Драганички, Изиње и Прибиќ, каде град оштети неколку покриви на семејни куќи“, соопшти Дирекцијата за цивилна заштита.

На страницата Zoom Earth се објавени слики како тоа изгледало од вселената.

Невремето во месноста Хрватско Загорје започна нешто по 20 часот. Од правец на Словенија дојде бура облаци.

Невремето се движеше југоисточно. Сликата подолу ја прикажува ситуацијата на 21 и 15.

Околу 22 часот бура облаци претежно над Хрватска.

Кон крајот на денот го продолжија патувањето кон југоисток. Ваква е состојбата на 23 и 15, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО