16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Радост на британскиот кралски двор: Принцот Луис го слави четвртиот роденден

НАЈЧИТАНО

Деновиве на британскиот двор е многу весело. Откако кралицата Елизабета Втора пред неколку дена го прослави својот 96-ти роденден, нејзиниот правнук, принцот Луис од Камбрија, најмладиот син на принцот Вилијам и војвотката од Камбрија, денеска ја запали четвртата свеќа на нејзиниот роденден.

Денеска се одбележува четвртиот роденден на најмладиот член на семејството Кембриџ – принцот Луис. Тој е роден на 23 април 2018 година во болницата Сент Мери во Лондон, како и неговите браќа и сестри и некои други членови на британското кралско семејство, вклучително и неговиот татко принцот Вилијам и вујкото принцот Хари.

За таа цел, војводата и војвотката од Камбрија споделија негова фотографија со јавноста.

Објавувањето на портрет на славеникот на неговиот роденден е обичај на британскиот двор со години. Луис е петти во редот за британскиот трон, зад неговиот дедо, принцот Чарлс, таткото, принцот Вилијам, седумгодишниот брат, осумгодишниот принц Џорџ и шестгодишната сестра, принцезата Шарлот.

Инаку, тие имаат многу причини да се радуваат на британскиот кралски двор оваа недела. Во четвртокот, кралицата Елизабета Втора го прослави својот 96-ти роденден, поминувајќи го во тесен семеен круг во замокот Сандрингам. Официјалната прослава ќе се одржи на почетокот на јуни, кога со четиридневната прослава на островот ќе се одбележи 70-годишнината од владеењето на кралицата, која стана единствениот монарх во историјата на британската монархија кој стана платина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО