Радикалните десничари во Франција планираа државен удар, сакаа да го убијат Макрон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Париз денеска почна судењето на членовите на екстремно десничарската група обвинети за планирање на убиството на францускиот претседател Емануел Макрон. Обвинителите тврдат дека членовите на групата Les Barjols планирале да го нападнат претседателот со нож за време на неговата официјална посета на североисточна Франција во ноември 2018 година.

Детективите, кои прислушувале телефонски разговори во текот на четиригодишната истрага, тврдат дека имало и планови за убивање мигранти и напад на џамии, но ниту еден од плановите не бил реализиран. Адвокатите на обвинетиот посочуваат дека немало конкретна или непосредна опасност за францускиот претседател Емануел Макрон, пишува Гардијан.

Бидејќи плановите на крајот не беа спроведени, обвинителите ги намалија обвиненијата против оние на кои им се суди за заговор за извршување на терористички акт. Вкупно 12 мажи и жени на возраст меѓу 26 и 66 години се обвинети и се соочуваат со максимална затворска казна од 10 години доколку бидат прогласени за виновни.

Групата имаше повеќе од 5.000 членови
Обвинетите негираа каква било вина, а адвокатот на одбраната Лусил Колот рече дека случајот на обвинителството се заснова „на планирање на насилен чин“. Les Barjols е националистичка и антиимигрантска група која го користи прекарот што им го дадоа Малијците на војниците кои учествуваа во француската воена операција Сервал во 2013-14 година, а беше основана на Фејсбук на почетокот на 2017 година.

Апсењата уследија откако француските служби за внатрешна безбедност добија дојава дека екстремно десничарски активист од регионот на Алпите планира да го нападне Макрон во ноември 2018 година за време на прославите на Денот на примирјето во Верден, североисточна Франција, пишува Индекс.

Водачот на групата, наводно, бил Денис Колинет, невработен човек на 60-тите години и поранешен активен член на екстремно десничарската партија Национален фронт, која денес го носи името Национален собир. Обвинителите веруваат дека групата, која во еден момент имала 5.000 членови, исто така планирала да киднапира членови на парламентот и да ја собори владата. Членовите на групата вежбале пукање со оружје, паравоени активности и пружање прва помош.

„Тоа всушност беше почеток на жолтите елеци“
За време на рациите, на имотот на членовите било пронајдено огнено оружје, вклучително и автоматска пушка М16 и упатства за правење експлозив. Полицијата наводно пронашла нож во домот на членот на Les Barjols, Жан-Пјер Бује (66), кога го уапсила неколку дена пред посетата на Макрон. Но, на сослушувањето на Бујер дека зборувале само за атентатот, но дека не преземале никакви конкретни мерки.

„Тој признава дека имало разговори, но тие никогаш не отишле понатаму“, изјави за агенцијата Франс прес, адвокатката на Бује, Оливија Ронен. Таа го обвини обвинителството дека го игнорирал временскиот контекст во кој Бујер ги кажал своите забелешки за Макрон, бидејќи токму во времето на гневот во Франција поради зголемувањето на цените на горивото го поттикна движењето на жолтите елеци.

„Она што ни беше претставено како планиран напад врз претседателот на Републиката, всушност беше почетоците на жолтите елеци“, додаде Ронен. Обвинителите ќе бараат да докажат дека плановите на групата биле „целосно насочени кон сериозно нарушување на јавниот ред преку заплашување и терор“ и дека тие постоеле долго пред појавата на жолтите елеци. Судењето треба да заврши до 3 февруари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img