17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Радев: Кабинетот никогаш не успеа да подготви бугарски предлог за случајот со Македонија, а сега го поднесува францускиот

НАЈЧИТАНО

„Кабинетот никогаш не успеа да подготви бугарски предлог за случајот со Македонија, а сега го поднесува францускиот. Во исто време, прашањето го префрли на Народното собрание без да каже јасен став. Премиерот не може да поднесе нешто во парламентот без да се изјасни позиција. Тој не е курир, туку премиер!“.

Ова денеска го соопшти претседателот Румен Радев по повод францускиот предлог за почеток на преговорите за пристапување на Македонија во ЕУ.

– Францускиот предлог за Македонија е чекор во вистинската насока, но сè уште има прашања што треба да се разјаснат – како што е вклучувањето на Бугарите во Уставот на земјата, јасни и мерливи критериуми за ставање крај на политиката на де- Бугаризација и кражба на историјата, бугарското културно и историско наследство, рехабилитацијата на сите жртви и репресирани само затоа што се осмелиле да се нарекуваат Бугари – коментира претседателот Радев.

Тој додаде дека очекува бугарската влада да ги разјасни овие прашања и да побара јасни механизми и гаранции за решавање на проблемите.

Во меѓувреме, премиерот Кирил Петков во интервју за Дарик рече дека францускиот предлог само денеска го видел бидејќи вчера бил директно испратен во парламентот. Владата во текот на неделата одлучи токму тоа – сите предлози да бидат испратени до надворешната комисија во парламентот.

Петков повтори дека доколку парламентот не донесе одлука пред Европскиот совет, кој ќе се одржи на 23 јуни, ќе го извести советот дека Бугарија се уште нема одлука.

Радев, кој вчера политичката криза ја оцени како „каллива борба“ меѓу партиите, денеска коментираше дека гласањето за недоверба е рутинска демократска парламентарна процедура.

Според него, борбата против корупцијата е судска реформа која е запрена.

– Луѓето со кои се боревме во борбата против корупцијата и беззаконието и продолжуваме да ја водиме – многу од нив се надвор од парламентот – рече тој.

Премиерската функција концентрира голема моќ, ако има проблем со довербата, тоа не се решава не на улица, туку со менаџерски одлуки и постапки“, продолжи Радев критикувајќи ја власта. Неговите зборови беа одговор на повикот на премиерот Петков да застане на вистинската страна во борбата против корупцијата.

– Бугарскиот парламент не е пазар – едни купуваат пратеници, други се согласуваат да го вратат стариот модел на корупција“, рече вчера претседателот. На новинарско прашање тој појасни дека од античко време трговијата била повеќе од пари. „Треба да си искусен политичар за да научиш да не го гледаш она што сите го знаат – додаде Радев.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО