22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Работа што никогаш не треба да ја правите ако имате корона

НАЈЧИТАНО

Виролозите велат дека инфекцијата со коронавирусот не треба да се сфаќа лесно. „Вие навистина сакате вашето тело да се опорави“, вели кардиологот Сузан Ченг. „Дајте си колку што е можно повеќе време за опоравување за да закрепнете што е можно повеќе“, додава тој.

Сепак, експертите предупредуваат дека апсолутно не треба да правите ако имате корона.

1. Не работете од дома
Ако сте болни од Ковид-19, не работете од дома. Да, да останете дома е подобро отколку да шетате наоколу и да заразувате други луѓе, но недоволното одморање може да го направи вашето закрепнување значително подолго. Одвојте време за одмор и фокусирајте се на подобрување, велат лекарите. „Спиењето е еднакво на имунитетот. Не сакате да го попречувате вашиот имунолошки систем со ништо друго“, вели д-р Ченг.

2. Спиење и имуно здравје
Спиењето е клучно за имуното здравје и закрепнување, велат експертите. „При секоја акутна инфекција – особено со Ковид – одморот е важен. Доволното спиење му дава на имунолошкиот систем добра рамнотежа“, вели д-р Кејтлин МекОли, која работи во Клиниката за закрепнување на Ковид.

„Често не сакаме да си го признаеме фактот дека кога сме болни, ниту психички не функционираме добро. Затоа, би било за жалење ако си дадете барем три до пет дена одмор“, вели тој.

3. Не го потценувајте вирусот
Дури и ако вашата инфекција со коронавирус е блага, обрнете внимание на тоа како навистина се чувствувате.

„Луѓето можат да бидат добро 10 до 12 дена, а потоа одеднаш да се разболат“, вели епидемиологот Тимоти Бру. „Само затоа што сте поминале добро првата недела, не значи дека ќе бидете подобри втората или третата недела. Вашето тело е прилично добро да ви каже што навистина ви треба. Затоа, ако се чувствувате уморни и болни, веројатно вашето тело ви кажува „вратете се во кревет“.

4. Работата од дома го отежнува одморот
Работењето од дома стана норма за многу луѓе од почетокот на пандемијата, но фината линија помеѓу работата и личниот живот дома може да го отежне одморот. „Вашата работа треба да биде флексибилна, но тоа е проблемот – не секогаш контролирате кога одите на работа“, вели професорката на Универзитетот Санта Барбара Ајлин Борис за Eatthis.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО