9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Пушачи, внимавајте на намирниците кои ги чистат белите дробови

НАЈЧИТАНО

Истражувањата покажаа дека консумирањето одредени видови храна и пијалоци му помага на телото да се ослободи од штетните материи во телото.

Лук

На лукот му се припишуваат многу лековити својства. Го нарекуваат природен антибиотик, средство за отпушување на дишните патишта, моќно растение со антиканцерогени и антиинфламаторни ефекти што ги потиснува габите и одредени вируси.

Содржи алицин кој ги уништува инфекциите на дишните патишта, а многу истражувања покажале дека е ефикасен помошник во чистењето на белите дробови на пушачите, но и на поранешните корисници на тутунски производи.

Лукот им дава вкус на многу јадења, а најмногу лековити својства има кога се јаде сиров. Сепак, имајте на ум дека големи количини лук не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со желудникот и дигестивниот систем, пишува Zapodzena.hr.

Ѓумбир

Ѓумбирот има и многу лековити својства. Го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето, ја намалува надуеноста, ги намалува воспалителните процеси во организмот и ги отстранува токсините од белите дробови и остатокот од телото, поради што се препорачува за (поранешни) пушачи.

Иако овој туберозна корен со вкус на лимон потекнува од Југоисточна Азија, во последните неколку години се повеќе е присутен на хрватскиот пазар. Најчесто се прави чај или се додава во здрави пијалоци, а може да се користи и како зачин за солени и слатки јадења.

Ѓумбирот е многу моќен. Не треба да јадете повеќе од парче ѓумбир со големина од околу два сантиметри дневно. Ако не сте сигурни за точната доза, консултирајте се со доктор или нутриционист.

Куркума

Вклучете ја куркумата во вашата исхрана, без разлика дали при рака имате свеж клубен или зачин во прав. Некои студии покажаа дека овој растителен вид од семејството на ѓумбир го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи како резултат на пушење или живеење во загадена средина. Покрај тоа, спречува болести на респираторниот систем.

Куркумата традиционално се користи за кари и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави смути. За да уживате во антивоспалителните придобивки на куркумата, измешајте ја со малку црн пипер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО