23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Пушачите и љубителите на кафе треба да јадат бадеми секој ден, еве зошто

НАЈЧИТАНО

Постојат многу совети за подобрување на квалитетот на сонот и навиките за спиење. Одредени совети ќе им помогнат на некои, но можеби нема да им помогнат на другите. За среќа, повеќето проблеми со спиењето обично се решаваат сами по себе во рок од еден месец.

Меѓутоа, ако имате несоница помалку од три месеци, тоа е краткотрајна несоница, а ако трае подолго од три месеци, тогаш е долготрајна.

Но, се чини дека балансираната исхрана е најдобриот сојузник во борбата против несоницата. Имено, една студија објавена во Националната библиотека за медицина покажа дека само две недели редовно консумирање бадеми се поврзани со намалување на несоницата. Имено, 446 учесници јаделе по 10 бадеми секој ден во текот на две недели. Пред да учествуваат во студијата, 77 отсто од учесниците изјавиле дека имаат проблеми со несоница, додека останатите изјавиле дека имаат квалитетен сон.

По истражувањето, 69 отсто од учесниците пријавиле проблеми со несоница, а 31 отсто рекле дека спијат добро.

Бидејќи бадемовото млеко се прави од бадеми, може да ја реши и несоницата.

Организацијата Sleep Charity, која е специјализирана за хигиена на спиење, наведува дека на квалитетот на сонот најмногу влијае она што го јадете неколку часа пред спиење. Експертите од организацијата сметаат дека бадемите се вистински хит бидејќи содржат магнезиум кој го подобрува сонот, но и ги опушта мускулите. Покрај тоа, тие содржат протеини кои помагаат да се одржи стабилно ниво на шеќер во крвта додека спиете, а исто така го пренесуваат телото од состојба на стрес и адреналин во состојба на одмор. Затоа се одличен избор за попладневна ужина.

Меѓутоа, бидејќи спиењето е комплициран процес на кој може да влијаат менталното здравје, светлината и некои физички проблеми, важно е да се земат предвид сите овие фактори.

Дополнително, кога станува збор за исхраната, не е доволно само да додадете бадеми бидејќи спиењето влијае кога, што и колку јадеме во текот на денот, недели, месеци и години.

Најважно е да се ослободите од кофеинот и алкохолот, кои можат да ве спречат да заспиете и да имате квалитетен сон. Исто така, пушачите често имаат проблеми со несоница, почесто се будат и најчесто имаат „плиток“ сон. Додека да се откажете од пушењето, да се ослободите од кофеинот и алкохолот може да им помогне на многумина, секој човек треба да најде што повеќе одговори за добар сон, пренесува Б92.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО