3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

„Путин ја подигна војната на ново ниво на варварство“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Путин ја подигна војната на ново ниво на варварство“
Рускиот претседател Владимир Путин не е искрен во врска со мировните преговори со Украина и ја носи војната на ново ниво на „варварство“ обидувајќи се да убие цивили, изјави во саботата висок американски дипломат.

Американскиот потсекретар за политички прашања Викторија Нуланд се состана со претседателот Володимир Зеленски и други високи украински претставници во Киев за да покаже поддршка додека Русија се обидува да ја уништи енергетската инфраструктура на земјата.

„Дипломатијата очигледно е цел на сите, но мора да имате подготвен партнер“, им рече таа на новинарите. „И многу е јасно, без разлика дали станува збор за нападите врз енергетската инфраструктура, дали се работи за реторика од Кремљ и општиот став, дека Путин не е искрен или подготвен за тоа.Американскиот претседател Џо Бајден изјави во четвртокот дека е подготвен да разговара со Путин доколку рускиот лидер е заинтересиран да стави крај на војната.

Но, идејата беше брзо закопана кога Кремљ рече дека Западот мора да ја признае анексијата на четири украински региони од Москва.

Ваквата реакција на Русија, рече Нуланд, покажа „колку тие се несериозни“.

Русија ја напаѓа украинската електрична и топлинска инфраструктура од октомври, во, како што велат Киев и неговите сојузници, намерна кампања против цивилите, воено злосторство.

„Путин ја однесе оваа војна на ново ниво на варварство, внесувајќи ја во секој дом на Украина додека се обидува да ги исклучи светлата и водата и да го постигне она што не можеше да го направи на бојното поле“, рече Нуланд.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова брзо реагираше.

„Не е до Нуланд да го учи светот – само САД и НАТО заедно уништија повеќе енергетски мрежи отколку што САД уништија сами“, рече Захарова на каналот Телеграм, потсетувајќи на нападите врз Србија во 1999 година.

За време на нападот, воените авиони во Србија ја исклучија електричната енергија на повеќе од 70 отсто од областа, според НАТО.

Нуланд се сретна и со Андриј Јермак, началникот на кабинетот на Зеленски, кој изрази благодарност за помошта вредна милијарди долари од Вашингтон за Украина.

„Победата на Украина, за која сме сигурни, ќе биде наша заедничка победа“, ја цитираше неговата изјава од кабинетот на Зеленски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img