8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Путин се сретна со жените и рече дека ја дели нивната болка

НАЈЧИТАНО

По критиките дека ги игнорира, Владимир Путин денеска се сретна со мајките на 17 руски војници во Украина. Но, покрај неговите коментари дека ја дели нивната болка и дека ќе го има предвид сѐ она што се разговара на средбата, нивните забелешки не беа јавно емитувани на руската телевизија, јавува Ројтерс.

– Сакам да знаете дека, лично, како лидер на оваа земја, ја делиме оваа болка. Ја предложив оваа средба затоа што сакав да ги слушнам вашето мислење и предлози. Ќе се обидам сето она за што разговаравме да се оствари – рече Путин.

Меѓу другото, шефот на државата истакна дека за овие жени Денот на мајката е поврзан со чувство на вознемиреност и грижа. Според зборовите, никој, освен учесниците во војната, не знае за каква работа се работи и колку таа е опасна. Путин, исто така, рече дека тој лично телефонски комуницира со војниците преку нивните мајки и дека многумина го изненадуваат со нивното расположение и однос кон ова прашање.

Мајките дошле од различни региони на земјата. На пример, Жарадат Агуева, родена во 1959 година, е од Чеченија, а нејзините два сина се во зоната на НМД. Меѓу учесниците на состанокот е даночната инспекторка Галија Суховска, родена 1969 година од Рјазан. Нејзиниот единствен син, Семјон, почина на 4 март во Буча, оставајќи ги сопругата и ќерката дома. Постхумно е одликуван со Орден за храброст.

Со претседателот ќе разговара и Јелена Алексеева од Стари Оскол. Таа е мајка на два сина, од кои најмладиот Евгениј беше мобилизиран во септември. Во зоната за специјални операции, тој беше тешко ранет и сега е во болница во Ростов-на-Дон .

На списокот на гости е и Суна Набиева, пензионерка од Каспијск. Нејзиниот син, гардискиот мајор Енвер Набиев, двапати бил ранет, по што се вратил на должност. Му беше доделена титулата „Херој на Русија“.

На состанокот присуствуваше Марина Бахилина, готвачка и ментор на центарот за сеопфатна поддршка за сирачиња Берегиња, од Маган во Јакутија. Во специјалната операција учествуваат два од нејзините три сина. Еден од нив, Сергеј, откако беше тешко ранет, работи како инструктор во 83-та воздушна бригада во регионот Приморски, додека најстариот син Алексеј служи во екипажот АТГМ во 11-та воздушна бригада во Бурјатија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО