-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Путин: Сакала или не, убавицо моја, тоа ти е должност

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Сакалa или не, (Украино), убавицо моја, тоа ти е должност“.

Вака изјавил рускиот претседател Владимир Путин обраќајки му се на својот колега Володимир Зеленски на заедничка пресконференција мислејќи на спроведувањето на договорите од Минск со кои Украина треба да се децетнрализира и да им даде поголеми права на побунетите региони. Го опцу ли Путин Зеленски? Барем за таква ја сметаат оваа сурова изјава Си-Ен-Ен и некои телевизиски куќи.

– Ние не сме негова (убавица) –  одговорил на провокацијата Зеленски пред медиумите, вели Си-Ен-Ен.

Или да ја земемe неговата целосна изјава:

– Украина е навистина убавица, но што се однесува на „грабнувањето“, мислам дека Украина е многу трпелива, што е мудро – вели Зеленски.

Плусинфо веќе пишуваше за тоа како договорите од Минск за Путин се единствениот начин да се избегне криза и војна, а тоа го договориле и со францускиот претседател Макрон на нивната средба во понеделникот. Од друга страна, ваквиот договор за децентрализација би можел да биде погубен за Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img