4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Путин претстави ново смртоносно оружје: Ништо не може да им се спротивстави!

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија ги произведе првите нуклеарни боеви глави за супер торпедата Посејдон што ќе бидат распоредени на нуклеарната подморница Белгород, јави во понеделникот ТАСС, повикувајќи се на анонимен извор од одбраната.

-„Првите количини оружје за Посејдон се произведени и подморницата Белгород ќе ги добие во блиска иднина“, открил изворот за ТАСС.

Рускиот претседател Владимир Путин го најави таканаречениот Посејдон во 2018 година. Тој го опиша како нов тип на стратешко нуклеарно оружје со сопствен извор на нуклеарна енергија.

Во говорот пред пет години, Путин рече дека опсегот на торпедото ќе биде неограничен и дека може да работи на екстремни длабочини со брзини многу пати поголеми од која било подморница или друго торпеда.

„Тие се многу тивки, имаат висока способност за маневрирање и практично се неуништливи за непријателот. Во денешниот свет не постои оружје што може да им се спротивстави“, рече Путин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img