9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Путин остана без 12 генерали – Сите загинаа во Украина, а зад тоа стои Америка

НАЈЧИТАНО

На почетокот на оваа недела, уште еден важен руски генерал, Роман Кутузов, беше убиен на линијата на фронтот во Украина. Со неговата смрт, бројот на руските генерали кои загинаа на бојното поле достигна 12. Повеќето, ако не и сите, беа убиени благодарение на информациите што американското разузнавање и ги обезбеди на украинската страна.

Помошта за ликвидација на руските сили е дел од строго доверливите напори на администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден да обезбеди разузнавачки информации за Украина на бојното поле, пишува „Њујорк тајмс“.

Соединетите Држави се фокусираа на обезбедување локација и други детали за мобилниот штаб на руската војска, кој често се преместува. Украинските власти ги комбинираа тие географски информации со сопствените разузнавачки информации, вклучително и пресретнати комуникации кои ја предупредуваат украинската војска за присуството на високи руски офицери да извршат артилериски напади и други напади во кои беа убиени руските генерали.

Благодарение на поддршката на американските разузнавачки служби, на бојното поле беа постигнати важни резултати. Минатиот месец, САД го зголемија приливот на разузнавачки информации во Украина за руските сили во Донбас и Крим, додека воените сили на Киев се подготвуваа да се одбранат од офанзивата на истокот на земјата.

Американската администрација се обиде да задржи голем дел од разузнавачките податоци од бојното поле во тајност, поради страв дека тоа ќе биде сфатено како провокација директно упатена до рускиот претседател Владимир Путин, што може да доведе до ескалација на војната. Дополнително, споделувањето разузнавачки информации се смета за безбедна форма на помош бидејќи е невидлива, или во најмала рака, може да се побие.

Портпаролот на Пентагон Џон Кирби призна дека Соединетите Држави ѝ даваат на Украина информации и разузнавачки информации кои таа може да ги користи. Сепак, портпаролката на Советот за национална безбедност, Адриен Вотсон, во изјава рече дека разузнавачките информации „не им биле доставени на Украинците со намера да убијат руски генерали“.

Сепак, тоа не е поткрепено со фактот дека руските генерали често биле изложени на електронско прислушување, што ги прави „подостапни“ за украинските војници.

Со помош на американски информации беше потопена „Москва“

Клучна улога во потонувањето на еден од најважните бродови на руската морнарица – крстосувачот „Москва“ имаа и информациите кои американските разузнавачи им ги дале на Украинците.

Имено, САД споделија разузнавачки информации со Украина за локацијата на рускиот крстосувач непосредно пред нападот на овој воен брод. Според американските разузнавачи, информациите биле дадени за одбрана поради жестоките руски напади на украинскиот брег, но украинската армија решила да пука и да го потоне еден од најдобрите бродови на руската Црноморска флота користејќи сопствени проектили противбродски проектили.

Руските воени тактики ги направија и високите генерали ранливи. Централизираната командна хиерархија одозгора надолу го овластува донесувањето одлуки само на највисоките нивоа, принудувајќи ги руските генерали да бидат присутни на фронтот, пишува американскиот весник.

Кои се убиените генерали?

Еден од најсилните удари за Русија беше смртта на главниот генерал Олег Митјаев, кој загина во близина на Мариупол.

Митјаев командуваше со 150-та моторизирана вооружена дивизија, која беше стационирана во Ростовската област. Украина тврди дека дивизијата е создадена за да учествува во конфликтите на територијата на источна Украина контролирана од руските сепаратисти.

Друго познато име на оваа листа е Андреј Колесников, генерал-мајор на 29. армија, кој загина на 11 март. Не се познати околностите на неговото загинување.

Веста за смртта на генерал-мајор Виталиј Герасимов ја соопшти украинската воена разузнавачка служба на 7 март, врз основа на пресретнат радио повик од двајца офицери на руската служба ФСБ. Во пораката се наведува дека Герасимов, првиот заменик командант на 41. армија, бил убиен пред Харков. Освен во Украина, тој се борел и во Сирија и во Чеченија, а учествувал и во анексијата на Крим во 2014 година.

Генералот Андреј Шуховецки, заменик командант во 41. комбинирана армија, наводно бил убиен од снајпер на 3 март. Шуховецки учествуваше во воените операции во Сирија и анексијата на Крим. Руските медиуми објавија за неговите маки, а смртта на рускиот генерал ја потврди и самиот руски претседател Владимир Путин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО