22.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Путин од денеска повеќе нема да биде претседател, ќе стане „владетел“?!

НАЈЧИТАНО

Предлог-законот за промена на титулата на Владимир Путин од претседател во владетел на Руската Федерација („Владетел“) е испратен до рускиот парламент, Државната дума, објави руската агенција РИА Новости.

Официјален спонзор на законот е руската ултранационалистичка Либерално-демократска партија, чиј основач беше Владимир Жириновски, како што објави „Слободна Далмација“, активен учесник во српската опсада на Сараево. Жириновски почина во април годинава, но не е ни неговиот дух, „Путиновиот Шешеља“, кој преку партијата го прави само она што газдата сам не го сака.

Во предлог-законот отворено се тврди дека титулата „претседател“ ја посрамоти Русија бидејќи е од американско потекло. Оттаму објаснуваат дека терминот претседател во смисла на шеф на државата извршната власт првпат се употребува во Соединетите Американски Држави кон крајот на 18 век, од каде подоцна се проширил низ светот.

„Според руските историски стандарди, тој сепак е генерално нов збор и додека целосно не се вкорени, сигурно може да се замени со подобар и поадекватен без поголеми проблеми“, следбениците на покојниот Жириновски во Либерално-демократската партија. се убедени.

Долниот дом на рускиот парламент ќе расправа за ова клучно прашање во време кога десетици невини луѓе секојдневно гинат од гранати на Путин во Украина и најверојатно ќе ја усвои промената на титулата на воениот началник. Интересно е што Путин на тој начин ќе отвори јасна аналогија со поранешниот хрватски претседател Фрањо Туѓман, кој во еден момент на опседнатост со својата историска улога, исто така, го најде зборот „претседател“ премногу банален и банален, па сакаше да го преименува во „Врховен“.

Руската промена на името на шефот на државата доаѓа во екот на хистеријата на Москва против Западот и сите западни влијанија. Во земјата владее вистинска лавина руски обиди да ги заменат западните имиња и зборови, брендови и производи, кои главно ги нема по воведените санкции.

Лингвистите на режимот на Путин веќе нашироко толкуваат во медиумите дека титулата „Правител“ (Владетел) е многу поиманентна во Русија затоа што има словенски корени и дека повеќе одговара на историската улога на Путин. Тие истакнуваат дека неговата содржина е најблиску до терминот „император“, кој отворено го споредува Путин со династијата Романов.

До Михаил Горбачов, од кого Русите главно се срамат, ниту еден руски државник немаше титула претседател, батлерите на Путин ја објаснуваат уникатноста на нивниот лидер. Лидерите на СССР некогаш биле насловени како „генерални секретари“ или „претседатели на претседателството“, додека денешната феудална Русија со Путин и неговите чудесно богати олигарси и милиони топовско месо за неговите империјални војни, се вели дека е многу попогодна. до името „владетел“.

Титулата „Голем диктатор“ на Чаплин би му одговарала речиси совршено, особено во контекст на фактот дека на „владетелот“ му е се потешко да ја контролира ситуацијата и во земјата и на украинскиот фронт, пишува СД.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО