1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Путин најави забрана за извоз на жито од претстојната реколта

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека треба да се спречи целокупниот извоз на претстојната жетва на жито бидејќи на земјата и се потребни стабилни резерви.

– Иако има потреба да се обезбедат финансиски резултати на компаниите кои работат во агробизнис сферата, не можеме да дозволиме се да се извезе во странство. Побарувачката ќе биде голема и веќе постои, и покрај сите логистички, товарни и осигурителни ограничувања. Дефинитивно ни треба резерви за кои не ги знаеме резултатите од земјоделските перформанси во 2023 година – рече Путин, пренесува ТАСС.

Лидерот на Руската Федерација додаде дека е тешко да се предвиди што ќе се случи во 2023 година и дека поради оваа причина Русија треба да зачува стабилни резерви.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img