17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Путин најави дека првиот комплекс ќе биде отворен до крајот на годината

НАЈЧИТАНО

До крајот на годината на руската армија ќе ѝ биде достапна првата ракета „Сармат“, изјави претседателот Владимир Путин.

– Извршено е успешно тестирање на тешката интерконтинентална балистичка ракета „Сармат“. Планирано е првиот комплекс да биде ставен во употреба во армијата до крајот на годината – рече Путин за време на говорот пред кадетите од воените средни училишта, што ги прими во Кремљ.

фото: Принтскрин

Според карактеристиките, дометот и брзината на летот, ракетата „Сармат“ нема пандан во светот. Може да напаѓа цели преку Северниот и Јужниот Пол, совладувајќи ги системите за ракетна одбрана, а исто така може да погоди цели насекаде во светот, тврдат руски експерти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО