12.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Путин му честиташе на Макрон за неговиот реизбор и тоа што ја порази кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на францускиот претседател Емануел Макрон за неговиот реизбор и тоа што ја порази кандидатката на екстремната десница Марин Ле Пен, соопшти денеска Кремљ.

– Искрено ви посакувам успех во вашите државни активности, како и добро здравје и благосостојба – рече Путин во телеграмата до Макрон, според соопштението од Кремљ.

Макрон беше еден од ретките западни лидери кои стапија во контакт со Путин откако Москва ги распореди своите војниците во Украина, поминувајќи часови на телефонски разговори обидувајќи се да преговара за решение на конфликтот.

Но, иако ги држи отворени своите дипломатски канали кон Москва, Франција под Макрон се приклучи на баражот меѓународни санкции кон Русија воведени поради воената кампања.

Макрон обезбеди победа над Ле Пен во вториот круг гласање во текот на викендот, победувајќи ја својата екстремно десничарска ривалка, која беше обвинета за врски со Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО