16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Путин и Ердоган на средба во Техеран

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган престојуваат во Техеран каде ќе разговараат со својот ирански колега Ебрахим Раиси.

Официјалната цел на самитот во вторник во иранската престолнина е ситуацијата во Сирија.

Трите земји разговараа за Сирија во минатото, при што Русија и Иран ја поддржуваат владата на сирискиот претседател Башар ал Асад во долготрајната сириска граѓанска војна, додека Турција одржува врски со опозициските сили во таа земја.

Од 2017 година, трите земји ги охрабруваат состаноците во форматот Астана за да се постигне решение и да се стави крај на војната.

Анкара неодамна најави нова воена офанзива во северна Сирија, но Русија и Иран ја предупредија Турција да не започне воена акција.

Посетата на Техеран е второ официјално патување на Путин во странство откако руските сили ја нападнаа Украина на крајот на февруари. Иако војната во Украина официјално не е на дневен ред, се смета дека најверојатно ќе биде тема на разговор.

Турција одржува блиски врски и со Москва и со Киев и посредуваше во конфликтот за да го олесни извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО