Путин збесна во разговор со министерот за економија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Видно налутен беше рускиот претседател Владимир Путин кога дозна дека во моментов чекаат да бидат склучени договорите за набавка на нови воени авони за земјата, а тој својот бес го истури врз министерот за економија и трговија Денис Мантуров, пишува БизнисИнсајдер.

– Нема договори (за авионите). Што ќе ми кажеш? Знам дека не се склучени договори со овие компании бидејќи така ми рекоа нивните директори. Зошто се шегуваш? – му вели Путин на својот поранешен миленик кој на негодување на Путин бил на одмор во Турција, земја членка на НАТО.

Мантуров се обидува да му објасни на Путин дека мора да се внимава со тестирањето, сертификацијата и процедурите за увоз, но Путин не сака да ги слушне овие работи.
– Зошто се однесувате глупо? Кога ќе има договор (за авионите)? – рече Путин и ги крена веѓите.

Мантуров му вели на лидерот на Кремљ дека ќе направи сè за во блиска иднина да склучи договори за купување авиони.

– Што сакаш да кажеш со тоа „поблиска иднина“? – го прашува Путин, нервозно мешајќи ги листовите во своите раце.

– Сето ова мора да се реши во рок од еден месец, ве молам, во рок од еден месец… Дали ги разбирате условите во кои живееме денес! – рече Путин.

Мантуров ја наведна главата по укорот од Путин.

Руските воздухопловни сили во моментов се соочуваат со недостиг на борбени авиони, а ниту руските авиокомпании не се во подобра состојба, бидејќи не можат да добијат патнички авиони поради санкциите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img