16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Путин за војната: Русија немаше друг избор, целите се јасни и благородни

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека армијата, која ја води воената политика на Москва во Украина, е храбра, ефикасна и користи најмодерно оружје, пренесува агенцијата Тасс, а пренесува Би-би-си.

Тој истакна дека Русија нема друг избор освен да започне „воена операција“ во Украина со цел да ја заштити Русија и дека неговите сили ќе ја постигнат својата цел.

„Така ќе биде, не се сомневам. Целите се многу јасни и благородни“, рече Путин, обраќајќи ѝ се на јавноста во космодромот Восточни по повод Денот на космонаутите, одбележувајќи го првиот вселенски лет со екипаж на советскиот космонаут Јуриј Гагарин во 1961 година.

„Главната цел е да им се помогне на жителите на Донбас“, рече Путин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО