4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Путин започнува голема воена вежба

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Русија денеска почнува големи воени маневри „Восток 2022“, со учество на над 50.000 војници, додека војната со соседна Украина продолжува, јави ДПА.

Предвидено е вежбата да трае речиси една недела и ќе се спроведува на истокот од земјата, илјадници километри од борбените линии во Украина.

Руското Министерство за одбрана појасни дека меѓу земјите учеснички се Кина, Индија, Монголија, заедно со дел поранешни советски републики, вклучувајќи ја руската сојузничка Белорусија.

Како што информираше Москва, во „Восток 2022“ ќе учествуваат 5.000 воени возила, 140 авиони, 60 воени бродови и други распоредени бродови.

Маневрите се одржуваат во источен Сибир, далечниот исток на Русија и во Јапонското Море.

Индија продолжи да ја истакнува својата неутралност во ставот за војната во Украина од руската инвазија. Земјата тврди дека одржува добри односи и со западните земји и со Москва, додава ДПА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img