7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Путин е подготвен да преговара за извоз на украинско жито, но под еден услов

НАЈЧИТАНО

Во телефонски разговор во саботата, рускиот претседател Владимир Путин им рекол на францускиот претседател Макрон и на германскиот канцелар Шолц дека Русија е подготвена да разговара за начините што ќе и овозможат на Украина да продолжи да испорачува жито од пристаништата на Црното Море, соопшти Кремљ.

Русија и Украина произведуваат речиси една третина од светските резерви на пченица. Во исто време, Русија е клучен светски извозник на ѓубрива, а Украина е главен извозник на пченка и сончогледово масло.

„Русија е подготвена да помогне во изнаоѓањето опции за континуиран непречен извоз на житни култури, вклучително и извоз на украинско жито од пристаништата на Црното Море“, соопшти Кремљ.

Во соопштението се наведува и дека Путин им рекол на францускиот претседател Емануел Макрон и на германскиот канцелар Олаф Шолц дека Русија е подготвена да го зголеми извозот на ѓубрива и земјоделски производи доколку бидат укинати санкциите. Тој ова барање го упати во разговорите со италијанските и австриските лидери во последните денови.

Украина и западните земји ја обвинија Русија дека ја користи кризата со храна, поттикната од нејзината инвазија на Украина, како оружје, што значително ги зголеми цените на житариците, маслото за јадење, горивото и ѓубривата. Официјална Москва за таквата ситуација ги обвини санкциите на Западот наметнати на Русија, како и поставувањето мини во украинските пристаништа.

Кремљ соопшти дека Путин рекол дека Русија е подготвена да ги продолжи разговорите со Украина. „Посебно внимание се посветува на статусот на преговорите, кои се замрзнати поради Киев. „Претседателот Владимир Путин ја потврди отвореноста на руската страна за продолжување на дијалогот“, се вели во соопштението.

Шолц и Макрон бараат од Путин да преговара со Зеленски и да ослободи 2.500 борци
Во 80-минутниот разговор со рускиот претседател, двајцата лидери „инсистираа на итен прекин на огнот и повлекување на руските војници“, се вели во соопштението од кабинетот на германската канцеларка.

Макрон и Шолц „го повикаа рускиот претседател да одржи сериозни и директни разговори со украинскиот претседател и дипломатско решение на конфликтот“ и побараа ослободување на околу 2.500 украински бранители од фабриката за челик Азовстал заробена од руските сили, соопшти француското претседателство. по разговорите.

Целта на разговорите одржани на барање на Макрон и Шолц беше да се влијае на крајот на војната во Украина.

Германската канцеларка и францускиот претседател „го повикаа рускиот претседател да гарантира подобра хуманитарна ситуација кога е во прашање цивилното население“.

Путин им рекол на двајцата западни лидери дека „заробените борци се третираат во согласност со меѓународното хуманитарно право, особено со Женевската конвенција и дека на членовите на Меѓународниот комитет на Црвениот крст им се дава непречен пристап“.

Путин, исто така, вети дека „Русија нема да го искористи отстранувањето на минскиот појас поставен за заштита на украинските пристаништа, што ќе овозможи извоз на жито од бродови за воени напади“, соопшти кабинетот на Шолц, додавајќи дека тројцата лидери се согласиле да „ играат централна улога.“ во гарантирањето на безбедноста на транспортот на жито треба да играат Обединетите нации.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО