9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Путин: Енергетската и прехранбената криза во светот немаат никаква врска со Русија

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин повтори дека постапките на Москва немаат никаква врска со енергетската и прехранбената криза во светот и повторно го обвини Западот дека неговата економска и финансиска политика создала такво сценарио.

Сегашни и поранешни енергетски функционери изјавија за CNN дека се загрижени дека руската инвазија на Украина, по долгогодишно недоволно инвестирање во енергетскиот сектор, ќе го доведе светот во криза, која дури може да ја надмине нафтената криза од 1970-тите и почетокот на 1980-тите век.

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја обвини руската инвазија на Украина за раст на цените на домашниот пазар, но и за недостиг на храна на глобално ниво.

Во интервју за рускиот државен руски Канал 1, Путин ги обвини Соединетите Држави дека „пумпаат големи суми пари“ во нивната економија како дел од борбата против ефектите од пандемијата на коронавирус, што доведе до инфлација и „неповолна ситуација на пазарот на храна Севкупно, цените на храната пораснаа.

Како уште една причина за кризата на пазарите на храна и енергија, тој ја обвини и „краткогледната политика на европските земји, а пред се Европската комисија, во енергетскиот сектор“.

„Меѓу другото, Европејците не ги послушаа нашите итни барања за зачувување на долгорочните договори за снабдување со ист природен гас во европските земји, а тие исто така почнаа да (раскинуваат договори)… Тоа имаше негативно влијание врз Европски енергетски пазар: цените скокнаа, нема апсолутно никаква врска со тоа“, рече Путин.

Штом поскапеа бензините, цените на ѓубривата веднаш скокнаа, „бидејќи некои од нив се произведуваат со помош на гас. Сè е меѓусебно поврзано“, додаде Путин.

„Но, ние предупредивме за тоа и тоа нема никаква врска со каква било воена операција во Русија“, рече тој.

Кремљ минатата недела соопшти дека Москва е подготвена да даде „значаен придонес“ со цел да се избегне криза со храна преку извоз на житарки и ѓубрива, доколку Западот ги укине „политички мотивираните ограничувања“ за Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО