25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Путин до војниците: НАТО не сакаше да не слуша, горди сме на вашиот подвиг

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, го одржа долгоочекуваниот говор за Денот на победата во Москва во екот на агресијата на неговата земја против Украина.

Традиционалната воена парада на Црвениот плоштад ја одбележаа десет илјади војници и оклопни возила. Рускиот претседател Путин одржа говор.

„Наша должност е да го зачуваме споменот на оние за кои сме победници и да не ја повториме глобалната војна. Претходните години се обидувавме да ги задржиме мировните договори, но тие не нѐ слушаа. Имаа сосема поинаков план, сега го гледаме. НАТО активно се движи кон наша територија, тоа е апсолутно неприфатливо. НАТО работи со украинските нацисти, Украина го добива најмодерното оружје. „Одлуката за специјалната воена операција беше единствената правилна“, рече Путин.

„Почитувани граѓани на Русија, ветерани, војници, морнари, надзорници и играчи од средниот ред, колеги офицери и адмирали, честитки за Денот на победата. Со ваков патриотизам со исти чувства се боревме со нашите непријатели. Така, деновиве се борите за нашиот народ во Донбас“.

„Нема семејство во Русија што не загинало во Втората светска војна. Денес, овие херои и нивните потомци носат слики од нивните жртви. Горди сме што сме нивни наследници. Го чуваме споменот на оние кои го уништија нацизмот. Без оглед на несогласувањата во меѓународните односи, ние гарантираме безбедност“.

Го повикавме Западот на компромис, но тие не сакаа да не слушнат бидејќи имаат планови крваво да го уништат Донбас и да ја нападнат нашата земја, рече Путин.

„Се создаваше егзистенцијална закана. Единствено изнудено решение беше одбраната на суверенитетот. По распадот на СССР, САД зборуваа за својата ексклузивност и го понижија целиот свет. Ние сме друга земја, имаме друг карактер, нема да се откажеме од љубовта кон државата и сите култури. Тие решија да ги исклучат тие милениумски вредности. Расте русофобијата, негирајќи ја храброста на загинатите. Горди сме на вашиот подвиг, сакам да го знаете тоа, горди сме на вашата улога и горди сме на сите сојузнички војски и партизани кои го уништија фашизмот и нацизмот. Денес војниците заедно со руската армија од Донбас одат во војна и ги полагаат своите животи за Русија. „Им се обраќам на сите во Донбас, вие се борите за нашата татковина, за иднината, бидејќи во светот немаше џелати или нацисти“, рече Путин.

„Им оддаваме почит на жртвите и ги славиме жителите на Донбас и сите оние кои загинаа во варварските напади на неонацистите.

„Денеска го штитите она за што се бореле вашите дедовци и за нас, нивните наследници, тоа е вредност. Ние ја штитиме независноста на Русија. Да живее Русија!, го заврши својот говор Путин.

Иако цел свет денеска очекуваше дека Путин официјално ќе и објави војна на Украина и ќе спроведе општа мобилизација, тоа не се случи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО