2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Путин го промовираше Кадиров во чин генерал-полковник.

НАЈЧИТАНО

Чеченскиот лидер и еден од најблиските сојузници на рускиот претседател Владимир Путин, Рамзан Кадиров, е унапреден.

„Сакам да споделам уште една добра вест со вас. Претседателот на Русија ми додели чин генерал-полковник. Указот е издаден под број 709. Мене лично ме извести Владимир Владимирович и ми честиташе“, ја сподели веста Кадиров на својата Телеграм.

Тој рече дека е неизмерно благодарен на рускиот лидер за овој потег. „Ова е голема чест за мене. Давам збор дека однапред ќе ја оправдам укажаната доверба“.

Кадиров додаде дека нивните војници во моментов спроведуваат успешни офанзивни акции на територијата на самопрогласената република Доњецк и во областа Керсон.

„Тие ослободуваат едно по едно населено место и стратешки важни точки“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО