24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Путин: Војниците во „Азовстал“ да го положат оружјето

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со израелскиот премиер Нафтали Бенет, денеска изјави дека Киев треба да им нареди на украинските борци во фабриката Азовстал во Мариупол да го положат оружјето.

Се проценува дека под Азовстал има уште околу две илјади украински војници.

Рускиот претседател, исто така, рече дека неговата земја е подготвена да обезбеди коридор за цивили. Се верува дека во Азовстал има уште околу 200 цивили.

Нешто повеќе од 100 цивили успеаја да се евакуираат во текот на минатиот викенд.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО