1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Пулмолог: Доколку сте изложени на загаден воздух подолго време, телото старее

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Здравствените домови се преполни со пациенти со респираторни инфекции. Белите дробови се почувствителни во студените денови и наглите промени на температурата не им се допаѓаат. Загадувањето на воздухот не го сакаат ниту белите дробови. За тоа каков е советот на лекарот разговаравме со пулмологот Ед Селимиќ.

Селимиќ потсетува дека научниците рекле дека ќе имаме два месеци суво време, потоа два дена невреме и поплави и така наизменично.

„Прашање е само колку организмот ќе може да се одбрани од тие екстремни временски настани. Ако на тоа се додаде и менталното здравје, бидејќи нè уништуваат овие вести, човечки глупости кои се ирационални, тогаш оваа нација е и физички и психички уништена“, рече тој.

Селимиќ објасни дека човечкото тело има механизам за борба против загадувањето на воздухот.

„Во носот остануваат големи честички од 5 до 10 микрони, затоа дишеме преку нос, а не преку уста. Веќе решивте 50 проценти од тој проблем. Тие мали микронски честички, две кои допираат до оние ситни топчиња наречени алвеоли каде што се одвива размената на гасови, а тоа го решила природата. Има некоја фагоцитоза, сите оние честички што ќе успеат да се пробијат ќе бидат вовлечени во клетката. Како што мукозната мембрана се менува нормално, тие ќе бидат искашлани. И ако сте изложени на тоа долго време, четири месеци годишно, тогаш тој организам не може да го издржи и затоа старееме и одбрамбените механизми стануваат се послаби“, рече тој.

Смета дека повременото патување на планина не го решава проблемот.

„Сите видоа дека кога се враќа од Бјелашница и Требевиќ, кога влегува во сараевскиот басен, белите дробови се бранат. Го немаш длабокото дишење што го имал на планина. Прво, кога се искачивте на планината, му требаа неколку часа на вашето тело да ја препознае и да почне нормално да дише. Додека се спуштате, чувствувате дека тие бели дробови се бранат. Тие се затвораат и вие дишете плитко за да внесете што помалку од овие честички во телото. Ова има свои граници, одбрамбениот механизам е исцрпен и во еден момент таа одредена клетка што се обновува, таа е завршена, мртва и се исфрла од организмот и се прави нова и се знае за колку месеци или години. за кое ткиво се обновува клетката“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img