Пулмологот Шриќа објасни кои симптоми на кракен значат дека треба да дојдете во болница

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Нов вид на коронавирус кракен пристигна во Европа преку океанот, што предизвикува доста медиумски и јавен интерес. Пулмологот Саша Шриќа зборува за N1 за тоа дали овој вид наскоро може да се очекува во хрватскиот здравствен систем.

„Како што секој претходен напор тропна на вратата на Хрватска, така и овој нов ќе тропне. Подтипот омикрон соја кракен ги шири рацете на таков начин што се шири многу брзо, го избегнува имунитетот, ги погодува и оние кои биле вакцинирани и оние кои закрепнале. Сепак, како и сите подсоеви од типот омикрон досега, не очекуваме дека ќе предизвика потешка клиничка слика. Кај популацијата која не е вакцинирана и која има други хронични заболувања може да очекуваме и компликации“.

На почетокот на јануари во САД бројот на заразени со сојот кракен се зголеми за 50%, па пулмологот вели дека и Хрватите можат да очекуваат слични бројки: „Многу е веројатно дека ќе имаме копија од САД, па тој вид ќе преовладува во текот на следниот месец. Можеме да го очекуваме тоа. Мораме да бидеме апсолутно свесни дека не сме ја победиле пандемијата и дека не сме безбедни се додека се присутни вируси“.

На прашањето дали хрватскиот здравствен систем е подготвен за пристигнување на кракен заедно со грипот, тој вели: „Прво мора да знаеме дека сега е период и на други респираторни инфекции. Доминира грипот, кој сега е многу посилен во однос на последните две години, кои ги избегнавме поради оправданите мерки против Ковид. Имунолошкиот систем на многу граѓани е ослабен. Затоа денес сме во ситуација да имаме многу поголем број на заболени од сите други респираторни инфекции“.

„Нашите медицински сестри и лекари се подготвени. Здравствениот систем е подготвен. Капацитетите на болницата се доволни“. Но, тој ги повикува сите граѓани со благи симптоми на грип и вирус да останат дома, нагласувајќи дека е неопходно да се доаѓа во болница само во случај на тешки симптоми за да не се преоптоварува здравствениот систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img