24.7 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Психолог: Амбер Херд страда од ПТСН поради насилство од партнерот

НАЈЧИТАНО

Актерката Амбер Херд страда од посттрауматско стресно растројство како последица на насилството од партнерот на нејзиниот поранешен сопруг Џони Деп, повика психолог да сведочи во вторникот на суд.

Дон Хјуз, клинички и форензички психолог, сведочеше дека Деп, за време на неговата „многу нестабилна врска“ со Амбер Херд, страдал од проблеми со „опсесивна контрола“ и „опсесивна љубомора“.

Да потсетиме, Деп поднесе тужба против својата поранешна сопруга, обвинувајќи ја за клевета. Актерката напиша во напис за Вашингтон пост во декември 2018 година дека доживеала семејна злоупотреба. Иако во него не го навела Деп, актерот ја тужи затоа што инсинуирала дека се работи за него и бара отштета од 50 милиони долари.

Херд поднела противтужба, барајќи отштета од 100 милиони долари, тврдејќи дека претрпела „неверојатно физичко насилство и малтретирање“ во бракот со Деп.

Психологот Хјуз пред судот изјави дека на Херд му бил дијагностициран ПТСН откако спровел четири посебни тестови. „Тие тестови ми овозможија да поставам конечна дијагноза, а тоа е дека таа боледува од ПТСН“, рече таа. „Постојат голем број индикации дека таа претрпела насилство од партнерот во овој поглед“, изјави Хјуз пред седумчлената порота во Окружниот суд Ферфакс.

Нејзините заклучоци се контрадикторни со оние што претходно на сослушувањето ги донесе Шенон Кари, која рече дека актерката не боледува од ПТСН.

Кари, која исто така е клинички и форензички психолог, рече дека верува оти 36-годишната актерка боледува од гранично растројство на личноста и историско растројство на личноста, но Доун Хјуз верува дека Херд не страда од тие нарушувања. Психологот Хјуз во среда треба да ги испита адвокатите на Деп.

Претходно во вторникот, кривичен судија за клевета го одби барањето на адвокатката Амбер Херд да го отфрли случајот. Се очекува Херд да сведочи до крајот на неделата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО