9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

ПСЖ постигна 100 гола десетти пат по ред

НАЈЧИТАНО

Пари Сен-Жермен синоќа одигра нерешено со Стразбур (3:3) во натпревар од 35. коло на францускиот фудбалски шампионат. За ПСЖ, напаѓачот Килијан Мбапе постигна два гола и асистираше на погодокот на Ашраф Хакими.

Така, парискиот тим ги постигна 99-от, 100-от и 101-от гол сезонава во сите натпреварувања.

ПСЖ веќе 10-та сезона по ред стигна до бројката од 100 гола во сите натпреварувања.

– Секогаш сакаме да победуваме, тоа е најважно, што значи да постигнеме што повеќе голови, како и да имаме асистенции – го коментираше рекордот главниот тренер на ПСЖ, Маурисио Покетино.

Вакви резултати во најдобрите пет лиги во Европа има само Баерн од сезоната 2012/13.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО