2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Прошетката на Новак до четвртфиналето

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новак Ѓоковиќ никогаш полесно не влегол во четвртфинале на Грен слем турнир. Со големата серија на освоени гејмови во сите три сета го скрши отпорот на Австралиецот Де Минор 6:2, 6:1, 6:2 и избори место меѓу осумте најдобри, каде го чека Андреј Рубљев, петтото семе.

Првиот сет беше интересен само до резултат 2:2. Ѓоковиќ го засили темпото и за нешто повеќе од 15 минути освои четири гема и стигна до 6:2.

Во ист ритам продолжи и во вториот сет. Лесно го добива својот гем на свој сервис, а потоа со нов брејк стигнува до 2:0. Не застана тука, продолжи да блеска и за еден час стигна до 5:0. Де Минор само се запиша на семафорот пред Ѓоковиќ да стигне до огромни 2:0

Ништо не се смени ниту во третиот сет. Серијата на Ѓоковиќ не престана. Поведе со 3:0 со два брејка, а потоа лесно ја заврши работата за да се пласира во четвртфиналето. Де Минор спаси една меч топка при 5:1 на свој сервис, но Ѓоковиќ заврши се со сервис гем на свој сервис.

Ѓоковиќ црташе на теренот, неговиот бекхенд беше особено впечатлив, а она што е најважно за неговите фанови, немаше ни трага од повредата на грбот која го мачеше последните неколку дена.

Дуелот со Рубљов е повторно на распоред во среда, најверојатно во 9 часот по српско време.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img