18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Протест на работниците во Фиат: Ќе го блокираме Крагуевац, а ако треба и Белград

НАЈЧИТАНО

Работниците на Фиат го блокираа главниот влез на фабриката и бараат државата како трет сопственик да ги заштити од најавениот отказ. Доколку државата не најде решение, најавуваат блокада на градските патишта и автопатиштата.

Стотици работници се собраа на протестот пред влезот на фабриката „Шест тополи“, а поддршка добија и колегите и сестринските компании „Фиат пластик“, кои од февруари минатата година штрајкуваат.

Да потсетиме, само две недели откако претседателот на Србија и компанијата Стелантис објавија дека во Србија ќе се произведува нов електричен автомобил, работниците од фабриката во Крагуевац добија понуда да изберат меѓу работа во странство и отказ со симболична отпремнина. .

Раководството на фабриката во Крагуевац соопшти дека ваквата понуда е во согласност со обуката на работниците и постојаното подобрување на работата на компанијата Стелантис.

Работниците кои се собраа пред фабриката велат дека се ставени пред завршниот чин и бараат државата како малцински сопственик на фабриката да им понуди социјална програма додека не почне производството на новиот модел.

„Тука сме да работиме, ако се потпише новиот модел, сакаме програмата на нов модел, ако е минимум, тогаш минимум“, ни рече еден од работниците, додавајќи дека доколку не добијат одговор. До понеделник властите ќе го блокираат цел Крагуевац, а спремни се и „до Белград ако треба“.

Насобраните работници истакнаа и дека не добиле никаква формална понуда, само хартија со висина на плата и бонус за работа во странство.

Оттаму додаваат дека не се знае колкава е висината на отпремнината што би ја добиле оние кои нема да одлучат да заминат во странство, но дека неофицијално се слуша дека оваа сума нема да надмине 4.000 евра за 12 години стаж, колку што е фабриката на Фиат. во Шумадија веќе работи.

Еден од работниците додаде дека денешниот ден е ист како „во 1942 година, кога Крагуевачани заминале во странство на принудна работа“, додека неговиот колега се пожалил дека неколку работници ноќта ја поминале во амбулантата.

Младите земаа кредити, имаат деца, со години требаше да му се објасни на народот дали ќе се случи оваа состојба“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО