7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Протест на партизанските гробишта во Мостар: Црвената линија е помината

НАЈЧИТАНО

Мирен протест денеска се одржа на Партизанските гробишта во Мостар каде пред два дена беа вандализирани 700 споменици. На митингот присуствуваа антифашисти, граѓани на Мостар, но и граѓани на Хрватска. Повторија дека црвената линија е помината и дека бараат итна реакција од сите надлежни.

Претседателот на СУБНОР БиХ, Сеад Ѓулиќ рече дека не се собрале да протестираат, туку да испратат порака дека ги има и дека повеќе нема да молчат.

„Ние бевме прилично тивки 30 години и чекаме владата да ја направи она што и е задача – да не заштити нас поединечно, но и целиот имот што го користиме заедно, без разлика на нивниот приватен однос. Ова е наше заедничко наследство. Црвената линија е помината. Да се ​​нарече инцидент е апсолутно релативизирање на работите, ова е истрел во државата БиХ“, рече Ѓулиќ.

Тој истакнува дека „тоа не е случајно направено пред два дена“.

„Во сето ова треба да го погледнеме контекстот на промената на законот за МВР во нашиот кантон, резултатите од состанокот во Брисел и континуираната политика на Драган Човиќ, кој убаво ги промовира класичните идеи на нео. -фашизмот и неонацизмот во БиХ”. „Следната акција ќе биде во нашите дворови. Запомнете ја Кристална ноќ. Кој не ја препознава, не размислува сериозно. Имаме ли бели панделки или чаршафи? Секој што молчи ќе дојде на ред“, рече тој.

Тој посочи дека за тоа мора да зборуваат оние кои ги наследуваат антифашистичките идеи, бидејќи тоа е мир, слобода и еднаквост на сите.

„Партизанските гробишта сведочат дека може да се живее многу поинаку од она што ни го нудат. Ќе се бориме со сите дозволени средства да ги турнеме овие чудовишта, израснати од далечното минато, во глувчешка дупка и сигурен сум дека ќе успееме. тој рече.

Од Хрватска дојдоа 17 граѓани, антифашисти и ветерани од Татковинската војна. Велат дека тоа што се случи не е настан само на една земја, туку на целиот регион, Европа и светот. Велат дека се уништени симболите на слободата за кои сите се бореле.

„Ние се боревме во последната војна за слобода, каква и да беше. Еве ги коските од моето место, седум луѓе, сестрата на мајка ми, нашите роднини и многу такви семејства во Далмација и поголемиот дел од Хрватска. Без разлика на нашите лични трауми, ние зборуваме Ова е невидено систематско рушење на гробишта.Јас сум вработен во МУП.Никој не може да ми каже дека ова не може да се открие со брзина на светлината.Ова се крши со часови.Тоа е организирана група.Огромна граница има Верувам во институциите на овие држави и кантони и Мостар“, рече Ранко Бритвиќ, претседател на Здружението на бранители на татковинската војна.

Историчарот Драган Марковина изјави дека сето тоа непријатно го изненадило и дека не може да поверува.

„Не знам кој е одговорен, но се надевам дека ќе ги најде. Марио Кордиќ даде пристојна изјава. Но, да одиме чекор подалеку од изјавата. Нарачајте веднаш да се направат 700 записи, вратете го видео надзорот што беше претходно , стави обезбедување и работите се решени“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО