2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Протестен концерт за култното место на младите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Ние не се бориме за директорското место, за политички партии и избори, се бориме за Здраво млади, се бориме за Синедејс, се бориме за сите оние фестивали и концерти во МКЦ што се случиле во последниве 50 години“ – порача колективот „Гола планина“, организатор на денешниот протест пред Младинскиот културен центар во Скопје.

Со концерт на млади музичари, дружба и потпишување петиција, голем број млади луѓе го искажаа својот револт од последните случувања во Младинскиот културен центар во Скопје, како кратењето на буџетот и поставувањето дипломиран детектив за директор, без искуство во културата.

МКЦ не е партиска цицка“, „Културата е скапа! Некултурата поскапа!“, беа некои од паролите истакнати на протестот.

Меѓу присутните беше и музичарката Дина Јашари, која имаше свој настап на платото пред МКЦ.

– Тука сум порасната. Во МКЦ од мала имам свирено во мандолинскиот оркестар и сега се бавам со авторска музика, цело време настапувам, настапив и на 50-годишнината на МКЦ… Ова е многу важно место за мене и сметам дека е голема неправда тоа што се случува и нема место за политика во културата – изјави младата музичарка за РСЕ.

На протестниот настан настапија десетина млади бендови кои со тоа дадоа поддршка за институцијата која важи за столб на независната култура во главниот град. МКЦ лани прослави половина век од своето постоење. На собирот присутните потпишуваа петиција „За спас на МКЦ“.

Работите кулминираа неделава, кога дега сеќе разрешениот в.д. директор и долгогодишен вработен во МКЦ Ванчо Богоев, јавно посочи дека од Град Скопје му бил вршен притисок да потпише вработување на Бени Шаќири, па откако одбил да го стори тоа, на неговото место бил поставен дипломираниот детектив, со неколку дена работно искуство во МКЦ.

Новиот директор е назначен од градоначалничката Данела Арсовска, под чии ингеренции е културната установа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...
spot_img
spot_img
spot_img