2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Протеин од сурутка во прав: Што е тоа, како да се користи и зошто е добар за организмот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Протеинот од сурутка во прав или протеинот од сурутка му обезбедува на телото значителни количини есенцијални амино киселини кои се неопходни за протеините во телото да ја вршат својата функција. Може да се пие во форма на смути, да се додаде во разни слатки или десерти или едноставно да се пие измешан во млеко.

Најчесто го користат спортистите и рекреативците за да ги подобрат своите резултати и да внесат повеќе протеини во телото и со тоа да го подобрат растот на мускулите.Каков може да биде прав од протеин од сурутка?
Протеинот од сурутка доаѓа во три форми: концентрати, изолати и хидролизати.

Концентратот содржи околу 80 проценти протеини со малку масти, минерали и лактоза и е малку посладок.

Најчистиот извор на протеини е изолат бидејќи, како што сугерира името, тој е изолирана протеинска фракција од концентрат на протеин од сурутка.

Протеинот од сурутка хидролизат има горчлив вкус и се користи после тренинг, од професионални спортисти и во бодибилдингот. Многу брзо се апсорбира.

Зошто е добро да се земе протеин од сурутка во прав?
Сурутката е течноста што се одвојува од млекото за време на правењето сирење и е најдобриот извор на протеини достапен за конзумирање. Има многу висока хранлива вредност и брзо се апсорбира и лесно сварлива. За луѓето кои не добиваат доволно протеини од храната секој ден, протеинот од сурутка може да биде добра замена.

Овој протеин ги содржи сите девет амино киселини, вклучувајќи ја и аминокиселината леуцин, која е одговорна за раст на мускулите и побрзо зараснување на раните. Покрај тоа, протеинот ги зајакнува коските и е важен за многу функции во телото, како што се создавање ензими и хормони.

По земањето на протеинот од сурутка се јавува чувство на ситост, па нема да има потреба од дополнителен внес на храна и вишок калории. Подеднакво, овој протеин има ефект на забрзување на метаболизмот и намалување на лошиот холестерол. Протеинот од сурутка ќе биде одличен за после тренинг бидејќи помага во обновувањето на оштетените ткива и мускули и го забрзува закрепнувањето.

Како да земете протеин од сурутка во прав?
Протеинот од сурутка може многу лесно да се додаде во исхраната секој ден, може да се зема наутро, пред или после тренинг, а препорачаните дневни дози се 25-50 грама или како што е наведено на пакувањето. Може да се додаде во колачи, пудинзи, гриз, овесна каша, но и во течни пијалоци како што се сокови, смути, млеко или јогурт.

При купувањето на самиот протеин од сурутка во прав, важно е да се внимава да не содржи дополнителни шеќери, но и да се погледне неговата биолошка вредност, односно колкав процент од протеинот може да користи телото, а за протеинот од сурутка оваа вредност обично е 104.

Каде да купите протеин од сурутка во прав?
Протеинот од сурутка може да се купи во сите специјализирани спортски продавници, но и во некои аптеки и малопродажни синџири. Доаѓа во различни вкусови, а цената ќе зависи од видот на самиот протеин, тежината, производителот и вкусот.

Дали земањето протеин од сурутка во прав има несакани ефекти?
Прашокот од протеинот од сурутка е сосема безбеден за употреба и нема несакани ефекти, доколку се користи во препорачаните количини. Меѓутоа, луѓето кои имаат нетолеранција на млечни производи или се алергични на млеко и млечни производи и лактоза треба да избегнуваат да земаат одредени видови протеин од сурутка бидејќи тие можат да предизвикаат дигестивни проблеми.

Слично на тоа, некои прашоци од протеин од сурутка може да содржат големи количини шеќер, така што секогаш треба да бидете внимателни при изборот на вистинскиот протеин. Луѓето со оштетување на црниот дроб или бубрежна болест треба да се консултираат со лекар пред да земат протеин од сурутка.

Важно е секогаш да се придржувате до препорачаните количини за да избегнете несакани ефекти како гадење, надуеност, грчеви или дијареа.

Заклучок
Протеинот од сурутка во прав има многу придобивки за телото. Освен што се користи за раст и закрепнување на мускулите, овој протеин го зајакнува и имунитетот, го намалува лошиот холестерол и дава чувство на ситост. Важно е да се избере вистинскиот тип на протеин и да се купи од познати производители и да се погледне неговиот состав за да нема скриени шеќери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img