0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Просветни работници: Заклучените училишта се порака до родителите – не ни требаат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Синдикатот на работниците од образованието Србија ги повика своите членови и другите синдикати да ја прекинат наставата денеска и да протестираат против насилството во училиштата. Снежана Романдиќ од Сојузот на синдикати за N1 изјави дека знаат дека ова е незаконска форма на штрајк и дека се свесни за последиците што може да ги претрпат како резултат на тоа. Александар Марков од Форумот на белградските средни училишта вели дека денешниот ден го гледаат како работен, а не наставен ден и дека родителите на учениците се поканети на задолжителна родителска средба на отворено. За вчерашниот протест колега од другите синдикати вели дека се срами и дека ова било можност да се соберат сите просветни работници.

„Сè уште ги трпиме последиците, кои за сите нас стануваат значително поголеми отколку да имаме еднодневен целосен прекин на работата. Ако ова не е причина сите да застанеме на еден ден и некои од нас да сносиме одредени последици, сите сме подготвени за нив и сме запознаени со нив. Се надеваме дека министерството ќе најде начин да не реагира на најрадикален можен начин“, рече Романдиќ.

Таа посочи дека директорите на училиштата ги предупредуваат членовите на Сојузот на синдикати кои денеска ја прекинаа наставата и вршат притисок. Затоа прашува како да се бориме против насилството ако сме заплашени и чувствуваме страв.

Александар Марков вели дека денеска е работен, а не наставен ден, како Свети Сава кога нема настава, туку се организираат разни манифестации.

Тој ги покани и претставниците на министерството денеска да застанат со просветните работници и да испратат заедничка порака.

„Би сакал да го видам тој министер кој ќе излезе и ќе каже дека овој наставник ќе биде разрешен затоа што застана против насилството. Да видам кој е директор кој ќе каже. Ако ги има, треба да се срамат. Ваквите директори немаат место во училиштето бидејќи тие се оние кои вршат насилство“, рече Марков.

Запрашан за вчерашниот протест на повеќе синдикати на образованието, тој вели дека вистинското прашање е зошто тие излегоа и ги минираа денешните активности.

„Можеме да претпоставиме зошто тоа се случи, дали имало некаква сугестија однадвор дека би било добро тие да излезат први. Се срамам, тие што сега не го препознаа расположението на просветните работници, тие се најголемите губитници. Стотината од нив кои вчера беа на улица ја разводнија приказната повикувајќи на подобра материјална положба. Каква врска има тоа со насилството?“, прашува гостинот на Нови Дан

Романдиќ додава дека има индиректна врска, но сега не е време да се зборува за тоа.

Таа вели дека досега неколку пати апелирале до Министерството за образование, очекувајќи да најдат модели кои ќе бидат функционални. Според неа, алатките и процедурите за кои зборува министерот Бранко Ружиќ во пракса не функционираат без просветните работници да се движат низ „мрачните лавиринти“.

„Додека ги гледав моите трудови, децата вршат насилство, прво меѓу врсниците, а подоцна ги напаѓаат и наставниците. Не гледаме што се случува со тие деца кога одат во средно училиште. Во средните стручни училишта состојбата е уште полоша кога станува збор за наставници кои трпат насилство“, рече Романдиќ.

Марков потсетува дека пред три години Форумот на белградските средни училишта побара од Министерството да ги промени прописите, со цел ученик да не може да менува училиште додека трае воспитно-дисциплинската постапка. Како што вели, злоупотребите на тоа се големи.

Иако тогашниот министер Младен Шарчевиќ рече дека ќе размисли, ништо не се случи, па еден од учениците од Трстеник кој го малтретираше наставникот го напушти училиштето пред да заврши постапката против него.

Тој посочува дека гласот на наставниците и заклучените училишта се главната порака до родителите.

„До вчера доаѓаа децата и можеа да се однесуваат, но гледате денес училиштата останаа затворени. Ако не знаеме да ги користиме училиштата што треба да ги имаме, тогаш не ни требаат вакви училишта“, потенцира Марков.

Тој додава дека сите деца се наш заеднички проблем и дека родителите мора да го препознаат тоа и да ги доживуваат наставниците како соработници, а не како противници.

Очекуваме родителите да не поддржат, а не да наоѓаат изговори, заклучи Марков.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img