7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Проруските сепаратистички сили во регионот на Доњецк негираат дека употребиле хемиско оружје во Мариупол

НАЈЧИТАНО

Проруските сепаратистички сили во регионот на Доњецк негираат дека употребиле хемиско оружје во Мариупол, јавија руските медиуми.

Командантот на сепаратистите Едуард Башурин изјави дека не употребиле хемиски агенси и покрај тврдењата на украинските власти дека руските сили извршиле хемиски напад.

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар претходно изјави дека Киев ги проверува информациите дека Русија можеби употребила хемиско оружје при нападите врз Мариупол.

– Постои теорија дека тоа би можело да биде фосфорна муниција – истакна Маљар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО