17.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Прорусите во Мариупол ги замениле украинските сообраќајни знаци со руски натписи

НАЈЧИТАНО

Проруските сепаратисти во југоисточна Украина соопштија дека ги замениле сообраќајните знаци со името на опколениот град Мариупол на украински и англиски, заменети со руски натписи.

„Променетите сообраќајни знаци беа поставени на влезот во Мариупол“, се вели во соопштението на Министерството за транспорт на самопрогласената Народна Република Доњецк.

Министерството објави фотографии на работници во градските комунални претпријатија во портокалови јакни кои покажуваат сообраќаен знак на кој пишува Мариупол на украински и англиски и поставиле сличен знак на руски.

Ќе продолжи работата на промена на сообраќајната сигнализација на целата ослободена територија“, се вели во соопштението и се додава дека слични работи биле извршени и во помалите населени места.

Мариупол е еден од најуништените градови во Украина, а руските сили со недели се обидуваат да го стават градот под целосна контрола.

Во четвртокот, Сергеј Кириенко, првиот заменик-шеф на администрацијата на претседателот Владимир Путин, го обиколи сега уништениот град и другите „ослободени територии“, изјави сепаратистичкиот лидер на социјалните мрежи.

Локалното население сака да види доказ дека Русија „засекогаш се вратила овде“ – напиша на социјалните мрежи Денис Пушилин, лидер на украинскиот отцепен регион Доњецк.

Освојувањето на стратешки лоциран пристанишен град ќе и овозможи на Москва да создаде мост меѓу сепаратистичките проруски региони во источна Украина и Крим, полуостров што го анектираше во 2014 година.

Огромната фабрика за челик Азовстал во Мариупол стана последниот џеб на отпорот, додека во него престојуваат и последните преостанати украински војници.

Стотици цивили со недели се кријат во подземните тунели од времето на Советскиот Сојуз во фабрика за челик што е под силно бомбардирање, пренесува АФП.

Локалното население сака да види доказ дека Русија „засекогаш се вратила овде“ – напиша на социјалните мрежи Денис Пушилин, лидер на украинскиот отцепен регион Доњецк.

Освојувањето на стратешки лоциран пристанишен град ќе и овозможи на Москва да создаде мост меѓу сепаратистичките проруски региони во источна Украина и Крим, полуостров што го анектираше во 2014 година.

Огромната фабрика за челик Азовстал во Мариупол стана последниот џеб на отпорот, додека во него престојуваат и последните преостанати украински војници.

Стотици цивили со недели се кријат во подземните тунели од времето на Советскиот Сојуз во фабрика за челик што е под силно бомбардирање, пренесува АФП.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО